Ponad 52 tysiące osób obejrzało w internecie pierwsze dwie części przygotowywanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podręcznika dla klas II szkół podstawowych zatytułowanego "Nasz szkoła", kilkadziesiąt z nich podzieliło się swoimi uwagami - podał resort edukacji.
Konsultacje społeczne dwóch pierwszych części podręcznika: "Nasza szkoła" (podręcznika zintegrowanego) i "Nasza szkoła. Matematyka" (do edukacji matematycznej) rozpoczęły się 22 grudnia 2014 r., a zakończyły w miniony wtorek.
Jak podaje MEN w komunikacie opublikowanym na swej stronie internetowej, zgłoszone opinie dotyczyły m.in. opisu świąt narodowych, historii, godła, legend, brakujących zdjęć pomników przyrody, gatunków drzew. Pojawiły się również propozycje, aby w podręczniku znalazło się więcej tekstów do czytania, nut do piosenek, a także zagadnień związanych z higieną, czy bezpieczeństwem nad wodą oraz słowniczek w części matematycznej podręcznika.
Część pytań miała charakter techniczny, dotyczyła przede wszystkim kolorystyki ilustracji, szycia podręcznika i jakości okładki.
W ramach konsultacji pojawiły się opinie, że podręcznik jest nowoczesny, ma wiele ciekawych elementów, np. wierszyki matematyczne, pojęcia, diagramy. Za dobrą propozycję uznano zabawy matematyczne czy wykorzystanie kostki sześciennej.
Jak podaje resort, zgłoszone uwagi merytoryczne są aktualnie analizowane przez autorów i recenzentów.
Podobnie jak w przypadku przygotowanego na zlecenie MEN podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz elementarz" także pierwsze części "Naszej szkoły" udostępniono na stronie http://naszelementarz.men.gov.pl oraz na stronie http://naszaszkola.men.gov.pl. Za pomocą tych stron każdy chętny mógł też przesłać do ministerstwa swoje uwagi i opinie.
Tak jak podręcznik dla pierwszaków także "Nasza szkoła" i "Nasza szkoła. Matematyka" będą podzielone na cztery części. Z pierwszych z nich uczniowie uczyć się będą we wrześniu, październiku i listopadzie, z drugich - w grudniu, styczniu i lutym, z trzecich - w marcu i kwietniu, z czwartych - w maju i czerwcu.
Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy we wrześniu 2015 r. trafią do II klas szkół podstawowych. To ten sam rocznik, który obecnie uczy się w I klasie z przygotowanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza". Jest to jednocześnie pierwszy rocznik uczniów, który korzysta z bezpłatnych, wieloletnich podręczników, będących własnością szkoły udostępnianą uczniom. Podręczniki te mają służyć co najmniej trzem rocznikom.
"Nasz elementarz" wybrało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych. Obok wersji standardowej ma on cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Przygotowanie podręcznika, druk i dystrybucja finansowane są z budżetu państwa.
Nauczyciele mogą skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup finansuje organ prowadzący (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie może domagać się od rodziców zakupu podręczników. Ta zasada będzie dotyczyła także podręcznika do II i do III klasy szkoły podstawowej. (PAP)
dsr/ pz/