Podziękowania za "zaangażowanie i nowoczesny system pracy na planie" złożyła polskiemu operatorowi Sławomirowi Idziakowi znana aktorka Natalie Portman. Idziak jest autorem zdjęć do reżyserowanych przez Portman "Opowieści o miłości i mroku", adaptacji książki Amosa Oza.
Dramat pt. "A Tale of Love and Darkness" to reżyserski pełnometrażowy debiut 32-letniej Portman. Urodzona w Jerozolimie amerykańska aktorka (córka izraelskiego lekarza i artystki ze Stanów Zjednoczonych) zagrała ponadto w tym filmie jedną z głównych ról.
Książka "Opowieść o miłości i mroku" autorstwa izraelskiego pisarza Amosa Oza (ur. 1939) ukazała się w 2002 r., została przetłumaczona na ok. 30 języków.
Sławomir Idziak, pracując na planie filmu spędził ostatnie cztery miesiące w Izraelu. Zdjęcia zakończono kilka dni temu. Polski operator stosował nowoczesny system pracy na planie, stworzony podczas Film Spring Open, czyli organizowanych przez niego od kilku lat w Polsce warsztatów dla młodych filmowców.
Sławomir Idziak, pracując na planie filmu spędził ostatnie cztery miesiące w Izraelu. Zdjęcia zakończono kilka dni temu. Polski operator stosował nowoczesny system pracy na planie, stworzony podczas Film Spring Open, czyli organizowanych przez niego od kilku lat w Polsce warsztatów dla młodych filmowców.
Inicjatywa Idziaka spodobała się debiutującej reżyserce. "Wybory, których wspólnie dokonaliśmy na wczesnym etapie przygotowań do zdjęć - preprodukcji - pozwoliły nam oszczędzić czas i wysiłek całego zespołu" - napisała Portman po zakończeniu zdjęć w specjalnym liście, w uznaniu dla systemu pracy zaproponowanego przez operatora.
Idziak nie jest jedynym Polakiem, który pracował nad zdjęciami do filmu "A Tale of Love and Darkness". Na planie towarzyszył mu młody operator Łukasz Baka, syn aktora Mirosława Baki. Portman podziękowała w liście również Łukaszowi Bace.
"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza to autobiograficzna powieść, w której autor wspomina m.in. swoje dzieciństwo i młodość. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Ukrainy (Równego i Odessy) w latach 30. Ich małżeństwo zakończyło się tragicznie samobójstwem matki w 1952 r., gdy Amos miał dwanaście lat. Dwa lata później Amos Klauser (takie jest jego właściwe nazwisko) podjął decyzję o wyjeździe z rodzinnej Jerozolimy, przybrał nazwisko Oz (oznaczające "siłę") i osiedlił się w kibucu Hulda. Tam pracował, skończył szkołę średnią, odbył służbę wojskową i zaczął publikować pierwsze opowiadania, a następnie został wysłany na studia (filozoficzno-literackie) na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
Po studiach Oz wrócił do kibucu, gdzie przez ponad dwadzieścia lat uczył, pracował i pisał. Brał udział w walkach na froncie synajskim w 1967 r. i na Wzgórzach Golan w 1973 r. W 1986 r., w wieku 46 lat, opuścił kibuc i osiedlił się w Arad - niewielkim miasteczku położonym na pustyni Negew, między Beer Szewą a Morzem Martwym, gdzie zamieszkał w skromnym szeregowcu. Jest profesorem literatury hebrajskiej uniwersytetu w Beer Shevie i działaczem ruchu Pokój Teraz. Jego najbardziej znane i cenione powieści to m.in. "Mój Michał", "Dotknij wiatru, dotknij wody", "Czarna skrzynka" i "Spokój doskonały". W swojej twórczości Oz podejmuje problemy społeczne i psychologiczne współczesnych mieszkańców Izraela.
Sławomir Idziak (ur. 1945) jest autorem zdjęć m.in. do filmów: "Dyrygent" Andrzeja Wajdy, "Constans" Krzysztofa Zanussiego, "Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki" i "Trzy kolory. Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego, "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta (za zdjęcia do tego filmu Idziak otrzymał nominację do Oscara), "Król Artur" Antoine'a Fuquy, "Harry Potter i Zakon Feniksa" Davida Yatesa.
Natalie Portman (ur. 1981) znana jest m.in. z ról w filmach: "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego (za tę kreację dostała Oscara), "Bliżej" Mike'a Nicholsa, "Leon zawodowiec" Luca Bessona oraz trzech częściach sagi "Gwiezdne wojny" ("Mroczne widmo", "Atak klonów" i "Zemsta Sithów").(PAP)
jp/abe/