Filmy „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego i „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza zaprezentowane zostaną na rozpoczętym w piątek przeglądzie polskiego kina w Rzymie. Honorowym gościem będzie Krzysztof Zanussi.
O trzecim przeglądzie polskiej kinematografii informuje obszernie piątkowa włoska prasa. Imprezę zorganizował Instytut Polski we współpracy między innymi z dyrekcją rzymskiego festiwalu kina niezależnego, włoską filmoteką narodową i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przegląd w Wiecznym Mieście nosi nazwę CiakPolska, nawiązującą do włoskiego określenia klapsa filmowego, ciak.
Inauguracyjną galę w prestiżowym ośrodku filmowym Casa del Cinema otwiera pokaz wielokrotnie nagrodzonego w Polsce filmu „Bogowie”.
Do 19 listopada zaprezentowanych zostanie około 30 produkcji, wśród nich pokazywany już we włoskich kinach film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, „Zaślepiona” Katarzyny Klimkiewicz .
Gość specjalny festiwalu Krzysztof Zanussi zaprezentuje swoje filmy: “Imperatyw”, „Rok spokojnego słońca”, „Iluminacja”, „Paradygmat” z udziałem wybitnego włoskiego aktora Vittorio Gassmana, „Persona non grata” i „Obce ciało”. Reżyser poprowadzi również zajęcia dla rzymskiej szkoły filmowej.
W programie przeglądu są też filmy animowane: „Kamienica” Agnieszki Burszewskiej, „Hipopotamy” Piotra Dumały, „Łaźnia” Tomka Duckiego i „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht.
Piotr Rosołowski zaprezentuje swój wyreżyserowany wraz z Elwirą Niewierą „Efekt domina”.
Zapowiedziano spotkanie dedykowane pamięci Krzysztofa Krauzego, w trakcie którego wyświetlony zostanie jego “Dług”. Będzie także nadzwyczajny pokaz „Powstania Warszawskiego” Jana Komasy.
Jako wyjątkowe wydarzenie wskazuje się pierwszą od 1946 roku projekcję włoskiej wersji filmu legendarnego filmowca, żołnierza 2 Korpusu Polskiego Michała Waszyńskiego „Wielka droga”, odnalezionej w tym roku w Narodowym Muzeum Nauki i Technologii im. Leonardo da Vinci w Mediolanie i zrekonstruowanej przez Narodowe Archiwum Filmowe w Ivrei.
„Wielka droga”, wyprodukowana 69 lat temu w rzymskim studiu Cinecitta we współpracy z reżyserem Vittorio Cottafavim, jest pierwszym powojennym polskim filmem - podkreślają organizatorzy przeglądu.
Wyjaśnili, że z powodu silnie patriotycznego wydźwięku, którego nie ma we włoskiej wersji, obraz ten przez długie lata nie mógł pojawić się w repertuarze polskich kin.
Dzieło Waszyńskiego, zauważono, stanowi cenny zabytek historyczny, gdyż zawiera unikatowe zdjęcia dokumentalne obrazujące drogę Polaków z Syberii do Włoch. Projekcję poprzedzi spotkanie z synem współreżysera Francesco Cottafavim, szefem włoskiej Filmoteki Narodowej Emiliano Morreale, krytykiem filmowym Simone Starace. Obecny będzie też Piotr Rosołowski, który obecnie pracuje z Elwirą Niewierą nad filmem o Michale Waszyńskim „The Prince and the Dybbuk”.
Jednym z pokazywanych w Rzymie filmów Waszyńskiego będzie też „Fiamme sul mare” z 1947 roku, odnaleziony w tym roku w prywatnej kolekcji w Genui.
Gość specjalny festiwalu Krzysztof Zanussi zaprezentuje swoje filmy: “Imperatyw”, „Rok spokojnego słońca”, „Iluminacja”, „Paradygmat” z udziałem wybitnego włoskiego aktora Vittorio Gassmana, „Persona non grata” i „Obce ciało”. Reżyser poprowadzi również zajęcia dla rzymskiej szkoły filmowej.
Dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Stasikowski powiedział PAP, że idea przeglądu opiera się przede wszystkim na współpracy z włoskim środowiskiem filmowym, które przyczynia się do obecności polskich filmów w Italii.
„Rzymski CiakPolska cieszy się ogromną popularnością wśród młodych widzów, którzy chętnie go śledzą i relacjonują na portalach społecznościowych. To z myślą o nich wprowadziliśmy do programu festiwalu obrazy, które w artystyczny sposób opowiadają o naszej wspólnej historii, a przede wszystkim o udziale Polaków w wyzwoleniu Włoch 70 lat temu” - dodał Stasikowski.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/