Sharon Stone, jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, producentka i działaczka dobroczynna, została laureatką Nagrody Pokoju (Peace Summit Award). Nagroda zostanie wręczona podczas XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie. Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz na niesienie im nadziei” - poinformował w środę PAP Zdzisław Wójcik z Instytutu Lecha Wałęsy, który jest organizatorem szczytu.
W liście do laureatów Pokojowej Nagrody Nobla Stone napisała: "Dziękuję za to ogromne wyróżnienie – już sama myśl o takim
zaszczycie pcha człowieka do dalszych działań. (...) Jestem szczęśliwa, że będę miała okazję uczestniczyć w XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. To dla mnie prawdziwy zaszczyt”.
Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Teatrze Wielkim 23 października w obecności laureatów uczestniczących w szczycie: Dalajlamy XIV, Lecha Wałęsy, Frederika Willema De Klerka, Michaiła Gorbaczowa, Muhammada Junusa, Mairead Corrigan Maguire, Betty Williams, Shirin Ebadi oraz liderów organizacji nagrodzonych pokojowym Noblem.
Sharon Stone jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, była modelka i producentka, poza pracą filmową, od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną. Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone ogłosiła, że nie spocznie w swojej pracy, dopóki nie uda się znaleźć skutecznego i bezpiecznego leku na tę chorobę.
Sharon Stone jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, była modelka i producentka, poza pracą filmową, od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną.
Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone ogłosiła, że nie spocznie w swojej pracy, dopóki nie uda się znaleźć skutecznego i bezpiecznego leku na tę chorobę. Od tamtej pory aktorka nieustannie podróżuje po świecie, biorąc udział w spotkaniach i kampaniach, zbierając fundusze na kontynuowanie badań. Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.
Za działalność dobroczynną i edukacyjną otrzymała liczne nagrody i wyróżniania, m.in. w 1999 r. nagrodę „Robin of Hope”, przyznaną przez AIDS Awareness Committee of Academy of Television Arts & Sciences. Rok później Human Rights Campaign nagrodziła ją także „Humanitarian Award”.
W 2006 r. Stone promowała w Izraelu ideę pokoju na Bliskim Wschodzie podczas konferencji, na której wystąpiła wraz z laureatem pokojowej Nagrody Nobla z 1994 r. Szimonem Peresem. Aktorka pracowała też przy komponowaniu piosenki "Come Together Now"; pieniądze, zarobione na sprzedaży singla z utworem zostały w całości przeznaczone na pomoc ofiarom huraganu Katrina.
Przekazała również ponad 10 tys. USD podczas szczytu World Economic Forum na cele walki z malarią w Tanzanii. Aktorka poczuła się poruszona przemówieniem prezydenta Tanzanii Benjamina Mkapy, który podawał, że co miesiąc umiera ponad 150 tysięcy dzieci z powodu braku siatek zabezpieczających przed roznoszącymi chorobą komarami. Stone wstała ze swojego miejsca i wygłosiła płomienną mowę, w której krzyczała do zgromadzonych: "Ludzie umierają w tym kraju i ja się na to nie zgadzam!". Jej działalność filantropijna została także nagrodzona Word Charity Award, przyznaną przez Michaiła Gorbaczowa.
Stone urodziła się w 1958 r. w Meadville w stanie Pensylwania, jako drugie z czworga dzieci w rodzinie robotnika Joego Stone’a i gospodyni Dorothy. W 1975 r. zaczęła brać udział w okręgowych konkursach piękności. Po wygraniu kilku z nich, Stone wyjechała do Nowego Jorku, gdzie niemal natychmiast zaoferowano jej kontrakt modelki.
Zadebiutowała w filmie "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu" (1980) Woody'ego Allena, występując w drobnej roli opisywanej jako "piękna dziewczyna z pociągu", nie wypowiadając ani słowa. Popularność przynosiły jej także role w serialach telewizyjnych; wystąpiła m.in. w czterech odcinkach serialu „Magnum P.I.” oraz w „War and Remembrance”, u boku Roberta Mitchuma.
Największy rozgłos przyniosła jej rola uwodzicielki-morderczyni w thrillerze "Nagi instynkt" (1992), w którym zagrała obok Michaela Douglasa, dzięki której została uznana za seks-symbol.
Od tego momentu stale pojawiała się w klasyfikacjach "50 najpiękniejszych ludzi na świecie". Stone dała się poznać jako aktorka odważna, chętnie wcielająca się w role "femme fatale". W 1993 r. została okrzyknięta "najatrakcyjniejszą kobietą roku" przez telewizję MTV.
Do jej największych osiągnięć aktorskich należy rola w „Kasynie” (1995) Martina Scorsese, w którym wystąpiła wraz z Robertem De Niro. Jej praca została doceniona, otrzymała nagrodę Złotego Globu oraz nominację do Oscara w kategorii „najlepsza aktorka”. Do najpopularniejszych filmów z udziałem Sharon Stone należą m.in.: "Pamięć absolutna" (1990) Paula Verhoevena, "Muza" (1999) Alberta Brooksa czy "Broken Flowers" (2005) Jima Jarmusha.
W 2005 r. aktorka otrzymała nagrodę za wkład w rozwój światowego kina podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Rok później zagrała w drugiej części "Nagiego instynktu". Ostatnia praca w filmografii aktorki to „The Year Of Getting To Know Us" z 2013 r.
Nagroda Pokoju przyznawana jest od 1999 r., podczas dorocznego spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Komisja złożona z noblistów przyznaje Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Pomysłodawcą nagrody był Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r. W przeszłości otrzymali ją m.in. piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, Bono - wokalista grupy U2 a także aktorzy: George Clooney, Roberto Benigni, Don Cheadle i Sean Penn.
Decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje specjalna komisja, złożona z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. W jury zasiadali m.in. były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, były prezydent RPA Nelson Mandela, tybetański przywódca duchowy i polityczny Tenzin Gjaco – Dalajlama XIV, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, polski fizyk Józef Rotblat i były prezydent Polski Lech Wałęsa.
Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, pod przewodnictwem Gorbaczowa i burmistrza „wiecznego miasta”. Od 2008 r. „stolica pokoju” zmienia się co roku – nagrodę przyznawano w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.
Piotr Jagielski (PAP)
pj/ mhr/