Zofia Rozanow, prof. Stanisław Gajda, Michał Józef Lubina, prof. Idzi Panic oraz prof. Robert Rauziński to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki. Wyróżnienia wręczono w czwartek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek regionu. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach nieopodal Jastrzębia Zdroju wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku.
Jak mówił dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, wyróżnienie przyznawane przez władze województw śląskiego i opolskiego – trafia do osób wybitnych – które są doceniane już dziś, ale „w przyszłości będą stanowiły rodzaj fundamentu, na którym nasi następcy będą budować tradycję".
Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku.
Zofia Roznanow jest historyczką sztuki, autorką szeregu publikacji naukowych o zabytkach Częstochowy, wieloletnią badaczką dziejów sztuki Jasnej Góry. Przez 46 lat pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; wraz z Ewą Smulikowską opracowała m.in. pozycje „Skarby kultury na Jasnej Górze” i „Zabytki sztuki Jasnej Góry. Architektura, rzeźba, malarstwo”. Obecnie m.in. prowadzi audycje popularyzatorskie w Radiu Jasna Góra.
Prof. Stanisław Gajda jest wybitnym językoznawcą i slawistą, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, inicjatorem międzynarodowych programów badawczych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół językoznawstwa polskiego i słowiańskiego; opublikował ponad 300 prac, m.in. poświęconych stylistyce. Jest m.in. honorowym członkiem Czeskiego Towarzystwa Językoznawczego.
Michał Józef Lubina jest społecznikiem – z wykształcenia konstruktorem, specjalistą maszyn elektrycznych, pracował też m.in. jako samorządowiec i muzealnik, pisze o kulturze i tworzy własne utwory literackie. W 1990 r. w ramach Związku Górnośląskiego zainicjował utworzenie Wszechnicy Górnośląskiej, jest też autorem m.in. treści na tablicy upamiętniającej III powstanie śląskie w katowickiej katedrze.
Prof. Idzi Panic to historyk, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Bada średniowieczną historię Górnego Śląska (m.in. Księstwa Cieszyńskiego), interesuje się również historią Moraw i Węgier. Opublikował 16 monografii, 10 tomów dokumentów łacińskich, niemieckich i czeskich oraz wiele artykułów. Jedną z ostatnich jego pozycji jest „Zachodniosłowiańska nazwa +Niemcy+ w świetle źródeł średniowiecznych”.
Prof. Robert Rauziński jest ekonomistą, specjalistą polityki społeczno-ekonomicznej. Pracuje m.in. w Instytucie Śląskim w Opolu. Znany z prac nad miejscem czynnika ludzkiego w rozwoju regionu, badał m.in. struktury kadr, dynamikę i strukturę zatrudnienia oraz problemy migracji. Jest autorem ok. 30 książek, raportów i ekspertyz poświęconych problemom Śląska (zwłaszcza Opolskiego).
Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 r. - najpierw przyznawały je władze czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego. Od 1999 r. czynił to marszałek woj. śląskiego, a później powrócono do tradycji honorowania nagrodą wybitnych opolan także przez marszałka woj. opolskiego.
Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator Dorota Simonides, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.
Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty.(PAP)
mtb/ abe/