Koncertem wybitnej polskiej sopranistki Ewy Małas-Godlewskiej w sali balowej łańcuckiego zamku zakończy się w sobotę wieczorem 51. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Podkarpackie). Artystce towarzyszyć będzie zespół L’Ensemble Hyacinthus.
W programie finałowego koncertu „La Farinella” znajdą się kompozycje, w tym także arie operowe, Georga Friedricha Haendla i Antonio Vivaldiego.
Ewa Małas-Godlewska to jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek operowych. Artystka obdarzona sopranem liryczno-koloraturowym brała udział w wielu konkursach wokalnych. Na początku kariery występowała w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie śpiewała partie Noriny w „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego i Rozyny w „Cyruliku sewilskim” Gioacchino Rossiniego.
Mieszkając we Francji występowała m.in. w Operze Paryskiej, L’Opera Comique, Le Theatre du Chatelet, Theatre des Champs Elysees. Jej głos wykorzystano w filmie Gerarda Corbiau „Farinelli – ostatni kastrat”.
Ewa Małas-Godlewska to jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek operowych. Artystka obdarzona sopranem liryczno-koloraturowym brała udział w wielu konkursach wokalnych.
L’Ensemble Hyacinthus powstał w 2009 roku z inicjatywy Grzegorza Lalka, warszawskiego skrzypka, związanego od wielu lat z wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół tworzą muzycy zajmujący się interpretacją muzyki dawnej. Grają na instrumentach historycznych zgodnie z dawnymi praktykami wykonawczymi.
L’Ensemble Hyacinthus zadebiutował podczas Noworocznego Festiwalu Muzycznego w Gstaad w Szwajcarii u boku Ewy Małas–Godlewskiej. Razem stworzyli projekt koncertowy „La Farinella”, złożony z najsłynniejszych arii operowych Haendla.
51. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczął się w ubiegłą sobotę koncertem plenerowym w parku łańcuckiego zamku, w którym zaprezentowano fragmenty z różnych oper, operetek i musicali. Gospodarzem koncertu był znany polski śpiewak operowy Kazimierz Kowalski.
W dziewięciu festiwalowych koncertach (łącznie z koncertem zamykającym imprezę) udział wzięli soliści oraz orkiestry symfoniczne i kameralne z sześciu krajów. W programie znalazły się recitale, spektakle muzyczne, przeważała jednak muzyka kameralna.
Koncerty pod wspólnym tytułem „Na skrzydłach muzyki” odbywały się w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Starej Ujeżdżalni, w Filharmonii Podkarpackiej i - po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie - w bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku.
Wśród gwiazd tegorocznej edycji festiwalu znalazł się wybitny amerykański organista Cameron Carpenter, który w Polsce wystąpił po raz pierwszy; zdobywczyni I miejsca konkursu Wieniawskiego Soyoung Yoon z Korei Płd. uważana za jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia oraz światowej sławy wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski i polska sopranistka Ewa Małas-Godlewska.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie (wówczas Państwowa Filharmonia, później Filharmonia Rzeszowska). Szefową festiwalu jest dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza, wówczas pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej, odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - łańcuckim zamku, gdzie koncerty festiwalowe odbywają się do dziś.(PAP)
api/ hes/