Kilkadziesiąt guzików należących do wybitnych postaci świata kultury, nauki, sportu czy polityki znajdzie się na wystawie "Ludzie i guziki", która w niedzielę otwarta zostanie w siedzibie Stowarzyszenia im. Fryderyka Chopina w Konstantynowie Łódzkim.
Eksponaty pochodzą z Muzeum Guzików w Łowiczu. Na wystawie pokazane zostaną m.in. guziki należące do Heleny Modrzejewskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Sławomira Mrożka, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza czy Wisławy Szymborskiej.
Zobaczyć będzie można także guziki m.in. Jerzego Waldorffa, Marka Edelmana, Lecha Wałęsy, Jana Karskiego, Gustawa Holoubka, Zbigniewa Religi czy Adama Hanuszkiewicza.
Zdaniem dyrektor łowickiego Muzeum Guzików Karoliny Wandy Rutkowskiej, guziki mimo przypisanej im prozaicznej funkcji, znakomicie pozwalają zaobserwować przemijanie czasu. "Guziki stanowią namacalną pamiątkę po ludziach i wydarzeniach historycznych. Nasza kolekcja to już nie są wyroby pasmanteryjne, ale osobliwy zapis dziejów" - uważa Rutkowska.
Na wystawie nie zabraknie guzików wojskowych, a wśród nich będą unikalne pamiątki po generałach: Władysławie Sikorskim, Władysławie Andersie, Tadeuszu Kutrzebie, a także guzik od munduru, w którym 30 lat temu gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny.
Zobaczyć będzie można też guziki należące do polskich podróżników: Arkadego Fiedlera, Beaty Pawlikowskiej, Marka Kamińskiego i Jaśka Meli. Atrakcją może być także szczególny okaz - guzik zadowolonego podatnika.
Wernisaż wystawy odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Guzika, który obchodzony jest 12 grudnia. Wystawie towarzyszyć będą m.in. mecz piłki guzikowej zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Gier Guzikowych, recital gitarowy Adama Raczkowskiego oraz pokaz filmu "Fabryka guzików".
Podczas imprezy zaplanowano także kurs przyszywania guzików.
Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia. Patronat honorowy nad imprezą objęli marszałek województwa łódzkiego oraz burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.
Muzeum Guzików w Łowiczu powstało w 1997 roku. Posiada kolekcję liczącą ok. 3 tys. eksponatów, której trzon stanowią guziki należące do historycznych i współczesnych, wybitnych postaci świata kultury, nauki, sportu czy polityki. Muzeum przykłada dużą wagę do dokumentacji, która potwierdza autentyczność eksponatów, które pozyskiwane są jedynie w drodze darowizn i znalezisk.
Statutową siedzibą Muzeum Guzików jest XIX-wieczna waliza, niegdyś własność łowickiego kupca Bolesława Modesta Majewskiego. Jednak już od dawna jest to tylko symbol, bo kolekcja tak się rozrosła, że do jednej walizki już się nie mieści.
Patronem guzikarzy jest św. Mikołaj z Mirry, którego dzień obchodzony jest 6 grudnia. Guzik ma także swoje święto. Dzień Guzika obchodzony jest co roku 12 grudnia, bowiem - jak wyjaśniają twórcy łowickiego muzeum - w handlu miarą guzików jest tuzin, czyli dwanaście sztuk, a wielokrotność tuzina to gross (12x12 czyli 144 sztuki). (PAP)
szu/ ls/