Polską premierę będzie miał w Toruniu utwór Michała Lorenca "Beatus Vir". Dzieło, stworzone na beatyfikację Jana Pawła II, zabrzmi w niedzielę z okazji obchodów Dnia Papieskiego i jubileuszu ordynariusza toruńskiego, bp. Andrzeja Suskiego.
Dzieło Michała Lorenca dedykowane papieżowi światową prapremierę miało 2 maja 2011 r. w Rzymie.
"Było to muzyczne podsumowanie uroczystości beatyfikacyjnych. Toruński koncert jest polską premierą tej kompozycji i uświetni obchody Dnia Papieskiego oraz 25-lecie sakry biskupiej ordynariusza toruńskiego, ks. Andrzeja Suskiego" - podkreśliła Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.
W koncercie, który odbędzie się w kościele ojców jezuitów przy Rynku Staromiejskim, wezmą udział soliści zagraniczni i polscy, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zespół Des Orient oraz Chór Capella Corale Varsaviana. Zespołem wykonawców dyrygować będzie Andrzej Borzym junior.
Dzień Papieski jest w Polsce obchodzony od 1999 roku, na pamiątkę pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystość przypada co roku w niedzielę poprzedzającą 16 października czyli rocznicę powołania Karola Wojtyły w 1978 roku na papieża.
Podczas koncertu Michał Lorenc odbierze złotą płytę za muzykę do filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was...", stanowiącą trzon programu tego koncertu. Wstęp na koncert jest wolny.
Dzień Papieski jest w Polsce obchodzony od 1999 roku, na pamiątkę pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystość przypada co roku w niedzielę poprzedzającą 16 października czyli rocznicę powołania Karola Wojtyły w 1978 roku na papieża. Hasłem tegorocznego święta jest "Jan Paweł II - człowiek modlitwy".
Świętujący ćwierćwiecze sakry biskupiej toruński ordynariusz Andrzej Suski, przyjął ją 4 października 1986 roku z rąk prymasa Józefa kardynała Glempa w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku. W latach 1986-1992 był biskupem pomocniczym diecezji płockiej oraz biskupem tytularnym Pulcheriopolis.
Od 1989 roku pełni funkcję wizytatora apostolskiego wyznaczonych seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce, a od 1990 roku dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Jest również wiceprzewodniczącym Komisji ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski.
Jan Paweł II dokonał w 1992 roku reorganizacji administracji kościelnej w Polsce bullą Totus Tuus Poloniae Populus, tworząc m.in. diecezję toruńską, a ks. bp Andrzej Suski został jej pierwszym ordynariuszem. W tym samym roku, 31 maja, odbył się ingres pierwszego biskupa toruńskiego do katedry św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela w Toruniu.
W 1993 roku bp Suski został wybrany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. Od października 2007 roku jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.(PAP)
olz/ mlu/