Konfrontacja dokonań polskich i białoruskich artystów będzie osią III edycji Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii "Plaster", rozpoczynającego się w środę w Toruniu. Przygotowano cztery wystawy, konferencję o designie i warsztaty typograficzne.
"Tematem festiwalu w tym roku są relacje kulturowe i twórcze pomiędzy polską i białoruską grafiką projektową. Pomimo bliskości geograficznej i silnych skojarzeń historycznych między oboma narodami, temat wzajemnych odniesień na polu szeroko rozumianego designu wydaje się cały czas mało spenetrowany" - powiedziała rzeczniczka Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Aleksandra Mosiołek.
Aleksandra Mosiołek: "Tematem festiwalu w tym roku są relacje kulturowe i twórcze pomiędzy polską i białoruską grafiką projektową. Pomimo bliskości geograficznej i silnych skojarzeń historycznych między oboma narodami, temat wzajemnych odniesień na polu szeroko rozumianego designu wydaje się cały czas mało spenetrowany".
Na otwarcie festiwalu zaproszono białoruski duet multimedialny "Pavel Ambiont and Solar Olga". W środę odbędą się wernisaże czterech wystaw.
"Na parterze CSW zobaczyć można ekspozycję wybitnego polskiego plakacisty Lecha Majewskiego, który w bardzo indywidualnym stylu pokazuje relację między formą graficzną i ręcznie preparowaną typografią. Na Bulwarze Sztuki – przed budynkiem CSW – ulokowano wystawę plenerową, obejmującą wydrukowane w niecodziennej skali (150 na 200 cm) współczesne plakaty polskich i białoruskich artystów" - poinformowała rzeczniczka.
Trzecie piętro CSW wypełniły oryginalne prace kaligraficzne wybitnego białoruskiego artysty Pawła Semczanki. "Te niepowtarzalne dzieła, wykonane ręcznie, charakteryzują się niebywałą finezją. Indywidualna technika kaligraficzna, tzw. ostre pióro – unikatowa na skalę europejską – nadaje kompozycjom Semczanki bardzo indywidualny, rozpoznawalny styl" - zaznaczył kurator festiwalu Krzysztof Białowicz.
Taras Budynku CSW jest miejscem ekspozycji ponad 80 prac białoruskiego projektu Litera Art. Zróżnicowane pod względem stylistycznym kompozycje oparte są w głównej mierze na nowoczesnej typografii.
Na czwartek zaplanowano konferencję pod tytułem "Dizajn Dialogu", będącą pokłosiem projektu artystycznego realizowanego przez CSW w Mińsku w 2011 roku. Zaproszono artystów polskich i białoruskich, m.in. Michała Aniempadystau, Lenę Karpilovą, Franciszka Otto, Nikodema Pręgowskiego, Pawła Semczankę, Dymitra Surskiego i Rene Wawrzkiewicza.
W czasie trwania festiwalu przeprowadzone zostaną warsztaty typograficzne. Pawel Semczanka wprowadzi uczestników w tajniki ręcznej kaligrafii, a Łukasz Dziedzic zajmie się dziedziną projektowania liter. Wszystkie spotkania warsztatowe oparte będą na pracy manualnej, bez wykorzystania komputera. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny.
Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii "Plaster" jest od 2010 roku organizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, jako impreza dedykowana twórcom plakatów i specjalistom od typografii. Nazwa "Plaster" powstała z połączenia polskiego i angielskiego brzmienia słowa "plakat". Jak podkreśla organizator imprezy, Krzysztof Białowicz z CSW, wystawy, konferencje i warsztaty typograficzne mają zwrócić uwagę na sztukę plakatu jako "ważną dziedzinę twórczości i istotną formę oddziaływania na otoczenie".(PAP)
olz/ hes/