Udział w warsztatach pisania prowadzonych przez autora bestsellerowych powieści kryminalnych Marka Krajewskiego - to nagroda w konkursie literackim ogłoszony w związku z 5. Festiwalem Conrada.
Konkurs „Warsztat pisarza” to wspólna inicjatywa Fundacji Sztuki Nowej Znaczy się oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.
„Celem konkursu jest popularyzacja literatury i podniesienie umiejętności pisarskich uczestniczących w nim osób. Nie ma ograniczeń wiekowych, swoich sił może próbować każdy” – powiedziała w piątek PAP Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Warsztaty odbędą się od 24 do 27 października w Krakowie, a będzie się można na nich dowiedzieć m.in. na co zwracać uwagę przy konstruowaniu fabuły?, czy trzeba opracować plan powieści?, jak stworzyć idealnego bohatera?
Zainteresowani do 30 września powinni nadesłać próbkę prozy - maksimum trzy strony znormalizowanego maszynopisu – podpisaną własnym nazwiskiem, a nie pseudonimem. Jury składające się z redaktorów krakowskich wydawnictw wyłoni 14 osób, które będą mogły podczas Festiwalu Conrada wziąć udział w bezpłatnych, czterodniowych warsztatach pisania z Markiem Krajewskim. Uczestnicy zostaną poinformowani o wyborze telefonicznie lub drogą mailową do 10 października.
Warsztaty odbędą się od 24 do 27 października w Krakowie, a będzie się można na nich dowiedzieć m.in. na co zwracać uwagę przy konstruowaniu fabuły?, czy trzeba opracować plan powieści?, jak stworzyć idealnego bohatera?
„Warsztat pisarza” to nie jedyny konkurs towarzyszący Festiwalowi Conrada. Po raz drugi, pod hasłem „Książka – medium doskonałe”, ogłoszony został konkurs dla artystów na projekt instalacji inspirowanej książką i możliwej do realizacji w przestrzeni publicznej. Najciekawszy pomysł zostanie zaprezentowany podczas festiwalu na Rynku Głównym (termin nadsyłania projektów mija 9 września).
Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Conrada, który odbędzie się od 21 do 27 października, będzie literatura jako medium, za pomocą którego wyrażamy poglądy, pragnienia i uczucia. Dla czytelników będzie to okazja do spotkania m.in. z Asą Larsson - jedną z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, z laureatem Nagrody Goncourtów, marokańskim pisarzem Taharem Ben Jellounem, profesorem anglistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Chicagowskim W. J. T. Mitchellem oraz twórcami filmowych animacji braćmi Quay.
Festiwal odbywa się od 2009 r. i nie jest poświęcony twórczości Josepha Conrada. Conrad jedynie patronuje wydarzeniu, które jest prezentacją współczesnej literatury oraz miejscem spotkań czytelników z pisarzami i tłumaczami. Organizatorami festiwalu są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Projekt jest dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
wos/ abe/