Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zostało laureatem tegorocznej Nagrody "ms" przyznawanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi. Od kilku lat siedziba Towarzystwa znajduje się w gmachu Muzeum, a dzięki współpracy obu instytucji do muzealnej kolekcji dołączyło około 70 dzieł sztuki.
Nagroda "ms" przyznawana jest od kilku lat instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone placówce. Ma ona promować postawę aktywnego działania na rzecz kultury. Jej wręczenie odbyło się w piątek w siedzibie muzeum - poinformowali PAP przedstawiciele placówki.
Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zostało utworzone we wrześniu 2004 roku. Projekt stworzenia kolekcji powstał w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki Czasu" finansowanego z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez prywatnych sponsorów.
W skład Komisji Zakupów weszli krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a w 2007 roku – dyrektor Muzeum Sztuki Jarosław Suchan.
Muzeum Sztuki w Łodzi jest drugą - po Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najstarszą na świecie instytucją gromadzącą i promującą sztukę nowoczesną. Gromadzenie zbiorów rozpoczęło się w roku 1929 z inicjatywy grupy wybitnych artystów: Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego.
W 2008 roku Towarzystwo podpisało z Muzeum umowę o współpracy, przenosząc jednocześnie do jego gmachu swoją siedzibę. Dzięki temu do kolekcji, która jest własnością MS dołączyło około 70 dzieł sztuki współczesnej wyróżniających się twórców z łódzkiego środowiska artystycznego oraz z całego kraju.
Zgromadzone prace reprezentują sztukę progresywną, często odwołującą się do współczesnych problemów, operującą rozmaitymi mediami. W zbiorach łódzkiej "Zachęty" są zarówno filmy, malarstwo, fotografia, jak i instalacje czy dokumentacje.
W kolekcji znalazły się także prace odwołujące się do łódzkiej tradycji artystycznej m.in. "Śniadanie w muzeum" Łodzi Kaliskiej czy "Światło ze wschodu" Artura Chrzanowskiego. W zbiorach znajdują się także prace wielu innych artystycznych osobowości, takich jak: Natalia LL, Zbigniew Libera, Zofia Kulik, Katarzyna Kozyra, Grupa Twożywo, Wojciech Leder, Magdalena Moskwa, Józef Robakowski, Jan Simon czy Ryszard Waśko.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody, przyznawanej od 2009 roku, są: dziennikarka Marzena Bomanowska, założyciel Fundacji Signum Jarosław Przyborowski, producent filmowy i właściciel Opus Film Piotr Dzięcioł oraz Bank Pekao SA.
Muzeum Sztuki w Łodzi jest drugą - po Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najstarszą na świecie instytucją gromadzącą i promującą sztukę nowoczesną. Gromadzenie zbiorów rozpoczęło się w roku 1929 z inicjatywy grupy wybitnych artystów: Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego.
Łódzka kolekcja sztuki nowoczesnej jest unikatowa w skali światowej: jako jedyna kolekcja muzealna powstawała dzięki darom od twórców. Znajdują się w niej dzieła m.in. artystów z kręgu kubizmu, futuryzmu, dadaizmu, surrealizmu czy unizmu. W zbiorach muzeum są także prace z kręgu sztuki nowych mediw, filmu eksperymentalnego i wideo. (PAP)
szu/ ula/