Pięć impresji baletowych złoży się na widowisko zatytułowane "Fascynacje", którego premiera odbędzie sie w sobotę na scenie bydgoskiej Opery Nova. Spektakl przygotowali gościnnie dwaj zagraniczni choreografowie.
"Fascynacje" są wspólnym tytułem dla pięciu różnych mini-spektakli, nie powiązanych ze sobą tematycznie.
"To będzie muzyczna wędrówka po stylach i epokach, począwszy od Bacha, poprzez Mozarta i Sibeliusa, a kończąc na Edith Piaf. Twórcy spektaklu chcą przede wszystkim dać wyraz swej miłości do baletu i pokazać jego możliwości" - podkreśliła Ilona Jaświn-Madejska, kierowniczka baletu Opery Nova w Bydgoszczy.
Ilona Jaświn-Madejska: "To będzie muzyczna wędrówka po stylach i epokach, począwszy od Bacha, poprzez Mozarta i Sibeliusa, a kończąc na Edith Piaf. Twórcy spektaklu chcą przede wszystkim dać wyraz swej miłości do baletu i pokazać jego możliwości".
Spektakl przygotowali Jorma Elo, doświadczony fiński choreograf pracujący obecnie w Bostonie (USA) oraz włoski twórca Mauro de Candido, obecnie szef baletu w Osnabruck (Niemcy). Pierwszy z nich przygotował impresje zatytułowane "Brake the Eyes" i "1st Flash", a dziełem drugiego choreografa są części: "Auf Suche", "Lacrimae" i "Something I had in Mind".
"To będzie z pewnością świeże spojrzenie na sztukę baletu i przykład tego, co dzieje się obecnie na baletowych scenach świata. Bydgoski balet jest pierwszym polskim zespołem, któremu obaj choreografowie przekazali swą choreografię, a tytuł znajdzie się w naszym stałym repertuarze" - podkreśliła Ewa Chałat z Opery Nova w Bydgoszczy.
Przez scenę przewinie się w sumie aż 24 tancerzy, ale dla każdego z nich przewidziano partię solową. Twórcy spektaklu nie tylko opracowali choreografię, ale także zaprojektowali kostiumy i wyreżyserowali światło.
Jorma Elo (ur. 1961 r.) jest choreografem, projektantem kostiumów, reżyserem świateł i autorem efektów video. W 2005 roku mianowany choreografem - rezydentem Boston Ballet. Twórca choreografii m.in. dla New York City Ballet, American Ballet Theatre, San Francisco Ballet, Królewskiego Baletu Duńskiego, Fińskiego Baletu Narodowego oraz Aspen Santa Fe Ballet.
Jako tancerz Elo zdobywał i ćwiczył swoje umiejętności z Fińską Narodową Szkołą Baletową i Szkołą Baletową im. Kirowa w ówczesnym Leningradzie. W późniejszych latach występował z Holenderskim Teatrem Tańca, Fińskim Baletem Narodowym oraz z Cullberg Ballet (Szwecja).
Mauro de Candia (ur. 1981 r.) odkryła jako utalentowane dziecko rosyjska tancerka i pedagog baletu Marika Besobrasova i umożliwiła mu naukę w swojej szkole w Monako. Po krótkich pobytach w szkole baletowej przy mediolańskiej La Scali, szkole baletowej Rudra Bejart w Lozannie, kształcił się na Akademii Tańca Klasycznego w Monako.
W 2001 roku został zaangażowany do zespołu baletu Państwowej Opery w Hannoverze. W ostatnich latach Mauro de Candia pracował jako choreograf gościnny dla m.in. Królewskiego Baletu Flandryjskiego, Teatru Tańca w Brunszwiku, Państwowej Opery w Hannoverze, Maggio Danza we Florencji, Milwaukee Ballet i Baletu Państwowego w Berlinie.
Od początku sezonu 2012/13 przejął kierownictwo zespołu baletu w Teatrze w Osnabruck. W 1997 roku, w swoim mieście rodzinnym - włoskiej Barletcie - założył stowarzyszenie Arte and Ballet, które zajmuje się kształceniem tanecznym oraz propagowaniem tańca we Włoszech. PAP)
olz/ ls/