15 piosenek Agnieszki Osieckiej z muzyką Wojciecha Solarza znalazło się na płycie "Kochankowie z ulicy Kamiennej". Utwory powstawały do programów Studenckiego Teatru Satyryków, a wykonują je m.in. Piotr Fronczewski, Joanna Kurowska, Zbigniew Zamachowski. Kompozycje Wojciecha Solarza są częścią cennego dorobku ponad 20-letniej działalności Teatru Satyryków STS. Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej i muzyką Solarza, znajdujące się płycie, nie zostały nigdy wcześniej wydane.
Sześć utworów Solarza opublikowano w nutach w opracowaniu Edwarda Pałłasza w śpiewniku "Kolory" z 1962 roku, pozostałe piosenki z albumu "Kochankowie z ulicy Kamiennej", zostały odtworzone z pamięci, bądź opracowane na podstawie szczątkowych zapisów z przedstawień teatralnych STS-u.
"Płyta nie powstałaby bez pomocy Henryka Wojciechowskiego, który w latach 60. był akompaniatorem STS i znał wszystkie utwory. Wspólnie udało się zrekonstruować melodie, chociaż nie istniały żadne nagrania, a zapisy nutowe są szczątkowe" – powiedział PAP kompozytor albumu i reżyser filmowy Wojciech Solarz.
Proces szukania i kompletowania piosenek na płytę trwał prawie 4 lata. Na krążku "Kochankowie z ulicy Kamiennej" piosenki Osieckiej do melodii Solarza śpiewają m.in. Tadeusz Woźniak ("Lekcja fizyki"), Lidia Stanisławska ("Ballada o Donkichotach", "Kolory"), Piotr Fronczewski ("Zamienię księżyc na parę butów", "Ballada dla matki") i Zbigniew Zamachowski ("Piosenka o maskaradzie", "Piosenka o łaziku"). Piosenka tytułowa była wykonywana w przeszłości przez Sławę Przybylską, Krystynę Tkacz, Elżbietę Czyżewską. Na wydanej właśnie płycie utwór śpiewa Joanna Kurowska.
"Postanowiłem się wesprzeć nazwiskami i kunsztem tych wybitnych wykonawców. Jestem zaprzyjaźniony z tymi ludźmi, miałem do nich pełne zaufanie" - tłumaczył Solarz.
Podkreślił też, że płyta ma też za zadanie wskrzeszenie pamięci o Studenckim Teatrze Satyryków. "Dzisiaj mało kto wie, co to był STS, dlatego płyta jest tak obszernie zilustrowana fotografiami ludzi tego teatru, fragmentami tekstów i reprodukcjami plakatów" - opowiadał Solarz. W dołączonej do płyty książeczce zamieszczono też fragmenty listów Osieckiej i Solarza, którzy przyjaźnili się przez wiele lat.
Córka Agnieszki Osieckiej, Agata Passent, oceniła w rozmowie z PAP, że współpraca z Wojciechem Solarzem, jak również - z całym środowiskiem Studenckiego Teatru Satyryków - ukształtowała dalsze losy poetki. "STS to było miejsce, które kipiało twórczością. To dzięki STS mama wiązała się potem z kolejnymi środowiskami teatralnymi" - zauważyła.
Najbardziej znaną wspólną piosenką duetu Osiecka-Solarz są "Kochankowie z ulicy Kamiennej". Córka poetki zwróciła uwagę, że utwór niezmiennie cieszy się popularnością wśród wykonawców, m.in. podczas przeglądów piosenki aktorskiej.
"Już trzecie lub czwarte pokolenie wokalistów i aktorów śpiewa tę piosenkę. Zastanawiałam się, jak to możliwe, że dzisiejsi 20-latkowie sięgają po taką, można by powiedzieć, ramotę? Piosenka jest w końcu z lat 50., a to niemal epoka kamienia łupanego dla tych ludzi. Okazuje się jednak, że dla nich ulica Kamienna także istnieje, razem z problemami, o których mowa w piosence: miłości, problemach bytowych. Ta piosenka jest nadal wiarygodna" - opowiadała Agata Passent.
Jej zdaniem, młodzi ludzie mają tendencję do poszukiwania piosenek nieoczywistych, muzycznych smaczków. "Nie jest tak, że na festiwalu piosenki aktorskiej najchętniej śpiewane są +Wielka woda+ czy +Małgośka+. Młodzi ludzie szukają mniej znanych utworów. Pod tym względem ta płyta na pewno jest dla osób o wysmakowanym guście. Dla tych, którzy poszukują niestandardowych historii" - oceniła Passent.
Album "Kochankowie z ulicy Kamiennej" został wydany przez Anaconda Productions.
Agata Zbieg (PAP)
agz/ mlu/