121 najciekawszych grafik wykonanych przez polskich artystów będzie można od piątku oglądać w Muzeum Częstochowskim na wystawie zorganizowanej w ramach 8. Triennale Grafiki Polskiej.
Wystawa prezentuje najciekawsze prace 89 artystów grafików, powstałe w ciągu ostatnich trzech lat. Wyłonione zostały we wrześniu 2012 r. przez jury konkursu 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, na który nadesłano prawie 700 prac z całego kraju.
Organizatorzy przekonują, że zwiedzający tegoroczną wystawę będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak zmienia się grafika w Polsce, a także zapoznać się z najnowszymi trendami preferowanymi przez środowisko artystyczne.
"Wystawa jest konfrontacją różnych postaw artystycznych. Można więc na niej oglądać plon działań i dokonań artystycznych najważniejszych ośrodków-uczelni z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Katowic" - powiedział PAP kurator wystawy prof. Adam Romaniuk z katowickiej ASP.
Zdaniem Romaniuka ósma edycja triennale nieco różni się od poprzedniej, ponieważ artyści zaprezentowali znacznie więcej grafik wykonanych technikami klasycznymi, takimi jak np. wklęsłodruk, litografia. "Cyfrowy warsztat ma swoją specyfikę, w pewnym sensie osiągnął perfekcję, dlatego część artystów powróciła do warsztatu klasycznego" - powiedział Romaniuk.
Ekspozycja jest zbiorem 121 najlepszych prac zakwalifikowanych do 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Grand Prix otrzymał we wrześniu ubiegłego roku Tomasz Daniec za zestaw prac "Sepsis", "Bilderberg", "Sztuczna mgła". Druga nagroda trafiła do Agaty Gertchen za pracę "Unbrided 03", a trzecia do Małgorzaty Józefowicz za grafikę "To nie my, to nie tu".
Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w Muzeum Częstochowskim od piątku do 15 marca.(PAP)
ktp/ hes/ gma/