Cztery nowe filmy zrealizowane przez lub z udziałem Polaków, "Venus in Fur" Romana Polańskiego, "Kongres" Ariego Folmana, "Danse Macabre" Małgorzaty Rżanek i "Olena" Elżbiety Benkowskiej, będą pokazane na 66. festiwalu w Cannes, który rozpoczyna się w środę.
Filmy "Venus in Fur" oraz "Kongres" dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Komedia erotyczna "Venus in Fur" ("La Venus a la fourrure"), koprodukcja francusko-polska, startuje w konkursie głównym. Na festiwalu pokazana będzie 25 maja.
Nowy film Polańskiego to adaptacja sztuki Davida Ivesa. Głównym bohaterem filmu jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jego wymagań i kiedy zrezygnowany Thomas już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii.
Początkowo wszystko wskazuje na to, że będzie ona ucieleśnieniem wszystkich bolączek Thomasa. Jest bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy jednak Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą transformację, a reżyser szybko traci dla niej głowę. W główne role wcielili się Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner. Autorem zdjęć do filmu jest polski operator Paweł Edelman.
O Złotą Palmę "Venus in Fur" walczyć będzie m.in. z filmami braci Coen, Stevena Soderbergha i Nicolasa Windinga Refna. W jury konkursu głównego zasiadają m.in.: Steven Spielberg (przewodniczący), Nicole Kidman, Ang Lee, Cristian Mungiu i Christoph Waltz.
"Kongres" w reżyserii Ariego Folmana będzie filmem otwarcia w festiwalowej sekcji Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight). Pokazy tego filmu w Cannes zaplanowano na 16, 17 i 18 maja. "Scenariusz filmu +Kongres+ powstał na podstawie utworu Stanisława Lema +Kongres futurologiczny+" - zwraca uwagę PISF.
Film Folmana opowiada historię aktorki (w tej roli Robin Wright), która podpisuje z wytwórnią filmową kontrakt na sprzedaż swej tożsamości. Dzięki temu studio będzie mogło wykorzystywać niestarzejący się wizerunek aktorki w kolejnych produkcjach. Dwadzieścia lat później kontrakt z aktorką ma być renegocjowany. Sytuacja jednak całkowicie się zmieniła. Studio zostało kupione przez koncern farmaceutyczny, który chce "tożsamość aktorki przerobić na lek wprowadzony do sprzedaży na całym świecie".
Reżyser Ari Folman zdobył uznanie na świecie jako autor nagradzanego animowanego filmu dokumentalnego "Walc z Baszirem" (2008). "Jego najnowsze dzieło to połączenie filmu fabularnego i animacji. Autorem zdjęć jest polski operator Michał Englert. Główne role zagrały międzynarodowe gwiazdy, m.in. Robin Wright, Harvey Keitel, Paul Giamatti. Za scenografię i koncepcję plastyczną animacji odpowiada David Polonsky, który współpracował z Folmanem przy +Walcu z Baszirem+. Głównym animatorem filmu jest Yoni Godman" - wymieniono w komunikacie PISF, opisującym polski udział w tegorocznym festiwalu w Cannes.
"Kongres" jest międzynarodową koprodukcją, w której udział biorą firmy: Opus Film (Polska), Pandora Film (Niemcy), Bridgit Folman Film Gang (Izrael), ARP Selection (Francja), EntreChien et Loup (Belgia), Paul Thiltges Distribution (Luxemburg). Film Folmana jest współfinansowany m.in. przez PISF i Śląski Fundusz Filmowy. Część animowaną zrealizowano w Orange Studio z Bielska-Białej.
Na festiwalu w Cannes zaprezentowane zostaną także polskie filmy krótkometrażowe: "Olena" w reżyserii Elżbiety Benkowskiej (projekcje: 22 i 25 maja) i "Danse Macabre" w reżyserii Małgorzaty Rżanek (projekcja 23 maja).
"Olena", film fabularny, pokazana będzie w Cannes Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Film został zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Opowiada historię pary młodych Ukraińców, Oleny i Dimy, podróżujących przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną im portfel. Podczas bójki z Dimą złodziej wyrzuca paszport na tory. Bohaterowie muszą go znaleźć, zanim odpłynie prom.
"Danse Macabre" w reżyserii Rżanek, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, to film animowany. Zostanie pokazany w sekcji Cinefondation. "+Danse Macabre+ to rytmicznie hipnotyzująca refleksja o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca" - tak film opisuje PISF.
Polskim akcentem festiwalu będzie również prezentacja, w ramach canneńskich Pokazów Specjalnych filmu dokumentalnego "Weekend of a Champion", zrealizowanego w 1971 r. przez Romana Polańskiego - poinformował Instytut.
66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 26 maja.(PAP)
jp/ ls/