W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej, w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa „Szuflada Szymborskiej”. Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańki.
„Nie lubię słowa obchody. Pani Wisława powtarzała, że swoje urodziny obchodzi z daleka. My jako Fundacja Wisławy Szymborskiej przygotowaliśmy kilka wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi, które zamkną się w lutym” - mówił na wtorkowej konferencji prasowej wieloletni sekretarz poetki, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.
W ramach obchodów zaplanowano otwarcie: „Szuflady Szymborskiej”, wystawy robionych przez poetkę wyklejanek, międzynarodowy konkurs na projekt czcionki dedykowanej Szymborskiej oraz koncert Tomasza Stańki.
Jak podkreślił Rusinek poetka była osobą „szalenie skromną”, więc podczas obchodów „nie będzie przecinania wstęg, odsłaniania tablic i płomiennych przemówień”. „Będziemy się starali o powagę, zadumę i refleksję. Mam nadzieję, że będzie też trochę przymrużenia oka i poczucia humoru”|- mówił Rusinek. Dodał, że wystawa w Muzeum Narodowym ma mieć wartość edukacyjną, pomagać w odnalezieniu ścieżek do rozumienia poezji Wisławy Szymborskiej.
W piątek, 1 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci noblistki, na jej grobie na Cmentarzu Rakowickim, złożone zostaną kwiaty. Po południu w Kamienicy Szołayskich (oddziale Muzuem Narodowego) z udziałem małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej otwarta zostanie „Szuflada Szymborskiej”. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z wiersza poetki „Możliwości”. „To będzie na poły surrealna zabawa. Jest tam zbudowana pewnego rodzaju scenografia, nawiązująca do zaprojektowanej przez poetkę 36-szufladowej komody, w której znajdowały się różne skarby. Michał Rusinek nazywa je rupieciami, ale to jedna z najbardziej cennych części spuścizny po pani Wisławie, ponieważ te przedmioty pokazują ją z innej strony, nie tylko jako wrażliwą poetkę. Ona lubiła się chować, jak do szuflad” - mówiła we wtorek dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
„Nie lubię słowa obchody. Pani Wisława powtarzała, że swoje urodziny obchodzi z daleka. My jako Fundacja Wisławy Szymborskiej przygotowaliśmy kilka wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi, które zamkną się w lutym” - mówił na wtorkowej konferencji prasowej wieloletni sekretarz poetki, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.
Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne sprzęty z mieszkania poetki oraz rzeczy, które kolekcjonowała: maski, stare widokówki, bibeloty i dziwaczne przedmioty, które dostawała od przyjaciół np. zapalniczkę w postaci łodzi podwodnej. Miłośnicy poezji będą mogli prześledzić etapy powstawania jej wierszy - od rękopisu, przez maszynopis z poprawkami po utwór wydrukowany.
Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy się” oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma „Wisława Szymborska”, skierowany do studentów i niedawnych absolwentów wyższych szkół artystycznych. Chodzi o wyłonienie charakterystycznego kroju pisma, który oddawałby ducha poezji noblistki i w którym w przyszłości wydawane byłyby jej dzieła. Nagroda główna w konkursie to 20 tys. zł. Rejestracja zainteresowanych rozpocznie się 1 marca, nabór prac będzie trwał do 1 października, a rozstrzygnięcie nastąpi w listopadzie. Zwycięzcę wyłoni międzynarodowe jury złożone z doświadczonych grafików i typografów. W przeszłości w podobnym konkursie wyłoniono czcionkę im. Czesława |Miłosza.
8 lutego w Pracowni znajdującej się w Pałacu Pod Baranami otwarta zostanie wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej. „Pamiętam, że Wisława Szymborska zwykle produkowała te kolaże pod koniec roku i wysyłała znajomym i przyjaciołom. Wówczas trudno było wejść do niej do domu, ponieważ cała podłoga była usłana fragmentami wyciętymi z gazet. Mówiła: proszę teraz do mnie nie przychodzić, bo jestem artystką” – opowiadał Rusinek.
Na wystawie będzie można zobaczyć 25 oryginalnych wyklejanek pochodzących ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz ich reprodukcje w powiększeniu. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny. „Podczas wernisażu planujemy dodatkowe atrakcje, m.in. Kwartet Okazjonalny zaśpiewa +odwódki+ Wisławy Szymborskiej (żartobliwe rymowanki o skutkach picia trunków - PAP)” - zapowiedziała Patrycja Krauze z Pracowni. Wystawa ta ma być później prezentowana za granicą, m.in. w Rzymie.
Kulminacją obchodów będzie 11 lutego koncert zespołu Tomasz Stańko New York Quartet, który w Operze Krakowskiej zaprezentuje utwory z płyty „Wisława”, inspirowanej twórczością poetki. Podczas koncertu prowadzonego przez Magdę Umer wystąpią Tomasz Stańko i zaproszeni przez niego amerykańscy muzycy: David Virelles, Thomas Morgan i Gerald Cleaver. Krakowska publiczność będzie miała okazję usłyszeć drugie wykonanie utworów z najnowszej płyty Stańki. Wcześniej muzycy zagrają tylko w monachijskim muzeum sztuki Haus der Kunst, a polską premierę płyty zaplanowano 12 lutego.
Wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka mówiła, że zaplanowane w związku z rocznicą śmierci noblistki wydarzenia są przygotowywane przez różne podmioty, którym zależy na kreowaniu wizerunku Krakowa jako miasta literatury. „To, co dla mnie jest szczególnie cenne to kreatywne podejście, nowe pomysły, zachęcanie do tworzenia w oparciu o dziedzictwo, które mamy w Krakowie, nowych rzeczy” – mówiła Sroka.
Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 r.(PAP)
wos/ abe/