Pisarka Barbara Wachowicz została laureatką nagrody Totus 2012 przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Nagrodę wręczono podczas sobotniej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.
Totusy - określane jako katolickie Noble - przyznano za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Przyznawany jest też Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.
Wachowicz była nominowana do nagrody za „propagowanie polskiego patriotyzmu, wiary, postawy honoru i prawości”. Laureatka jest autorką tekstów o życiu, twórczości: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa. Otrzymała Order Uśmiechu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Wachowicz była nominowana do nagrody za „propagowanie polskiego patriotyzmu, wiary, postawy honoru i prawości”. Laureatka jest autorką tekstów o życiu, twórczości: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa. Otrzymała Order Uśmiechu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Kapituła nagrody przyznała wyróżnienie specjalne abp. Alfonsowi Nossolowi - arcybiskupowi seniorowi diecezji opolskiej. Przez wiele lat był on pracownikiem naukowym, a od 1982 r. profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nominowany został za „wieloletnią służbę kulturze chrześcijańskiej na Śląsku Opolskim, swoistych +Kresach Zachodnich+. Szczególnie za twórczy wkład w kulturę pojednania narodowego i wyznaniowego”.
W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nagrodę otrzymał ks. Andrzejowi Dziedziul - duszpasterz Forum Hospicjów Polskich oraz dyrektor Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie. Hospicjum obejmuje opieką miesięcznie ok. 300 chorych i ich rodziny.
Za propagowanie nauczania Jana Pawła II kapituła przyznała nagrodę Jackowi Moskwie, który przez piętnaście lat pracował jako akredytowany korespondent z Rzymu i Watykanu dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, dziennika „Rzeczpospolita” i Radia „Zet”. Moskwa jest autorem książek o Janie Pawle II.
Z kolei Totusa medialnego przyznano Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Oficjalnie Sekcja zaczęła istnieć 24 listopada 1938 r., choć pierwsze przekazy Radia Watykańskiego w języku polskim pojawiły się już w 1931 r. W ocenie kapituły, Sekcja profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach papieża i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi.
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim obecni byli m.in.: nuncjusz apostolski Celestino Migliore, prymas Polski abp Józef Kowalczyk i prymas senior kard. Józef Glemp. Wręczenie nagród uświetnili występami: Bracia, Kasia Kowalska i Ania Wyszkoni.
Wręczenie nagród Totus jest jednym najważniejszych punktów XII Dnia Papieskiego. Hasło tegorocznego dnia to "Jan Paweł II - papież rodziny". Totusy są co roku przyznawane przez fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.
W niedzielę obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, który też wygłosi homilię. Po południu na placu Zamkowym, o godz. 16 rozpocznie się koncert. Wystąpią na nim zespoły rodzinne, m.in. Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. W całym kraju prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na stronie www.dzielo.pl. (PAP)
pro/ mja/ mlu/