Podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid i dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk podpisali w piątek w Warszawie akt przekazania archiwalnych dokumentów po międzywojennym dyplomacie, wiceministrze spraw zagranicznych Janie Szembeku. Najstarsze z nich sięgają XIV w.
"Udało nam się, dzięki pomocy jego rodziny, uzyskać pamiątki po Janie Szembeku, naszym wybitnym pracowniku, zastępcy ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, które trafią do Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cieszę się, że po wielu latach tułaczki spowodowanej II wojną światową, ten wspaniały zbiór powrócił do Polski" - mówił podczas uroczystości przekazania dokumentów podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid.
Rodzinna kolekcja jest tym bardziej cenna, że w Polsce stosunkowo mało jest tego typu dokumentów. "Przybliżają one najwcześniejszą historię rodu oraz m.in. drzewo genealogiczne Szembeków" - dodał prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.
Jak zaznaczył, to przekazanie jest częścią większej akcji ministerstwa, prowadzenia "właściwej polityki historycznej państwa". "Odzyskiwanie, sprowadzanie do kraju zbiorów, które są związane z Polską, a w tym przypadku tak bezpośrednio z MSZ, jest jednym z naszych priorytetów. Oczywiście planujemy prowadzenie kolejnych akcji restytucyjnych" - zaakcentował Winid.
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej podziękował rodzinie Szembeków za przekazanie cennych dokumentów. "To dyplomy pergaminowe z XIV w., dyplomy rodzinne Szembeków. Dwa pochodzą jeszcze z terenów Niemiec, jeden jest pięknie iluminowany, rzadko spotykany, z początku XVII w. dotyczący tytułu hrabiowskiego Szembeków. Natomiast następne są to już bulle papieskie, także dotyczące tej rodziny" - powiedział prof. Zdzisław Pietrzyk.
W jego ocenie ta rodzinna kolekcja jest tym bardziej cenna, że w Polsce stosunkowo mało jest tego typu dokumentów. "Przybliżają one najwcześniejszą historię rodu oraz m.in. drzewo genealogiczne Szembeków" - dodał dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.
Zapowiedział, że obecnie biblioteka planuje zajęcie się konserwacją przekazanych dokumentów oraz opracowaniem ich do katalogu dyplomów pergaminowych, który ma zostać wydany w przyszłym roku. Planowana jest także digitalizacja otrzymanych archiwaliów. (PAP)
akn/ ls/