Muzea Narodowe w Krakowie i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum - Pałac w Wilanowie znalazły się wśród placówek, które od września udostępnią swoje zbiory dzieciom za 1 zł. Minister kultury podkreśla, że nie jest to jednorazowa akcja, ale stała oferta.
Zgodnie z dotychczasowymi rozstrzygnięciami ustawowymi wstęp dla dzieci do 7 roku życia jest bezpłatny. Według nowej propozycji ministra kultury od 1 września br. do narodowych instytucji muzealnych, które włączają się w projekt resortu kultury, za złotówkę wejdą dzieci i młodzież w wieku do 16 lat.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski tłumaczył na wtorkowej konferencji prasowej, że - jak wynika z wyliczeń resortu - zaledwie kilka procent dzieci rocznie brało do tej pory udział w przedsięwzięciach muzealnych.
"Z mojego punktu widzenia to niedopuszczalne. Państwo wydaje ogromne środki finansowe, ponad 300 mln zł, na przedsięwzięcia i utrzymanie instytucji muzealnych, a zaledwie kilka procent maluchów i starszych dzieci je zwiedza" - mówił minister.
Zgodnie z dotychczasowymi rozstrzygnięciami ustawowymi wstęp dla dzieci do 7 roku życia jest bezpłatny. Według nowej propozycji ministra kultury od 1 września br. do narodowych instytucji muzealnych, które włączają się w projekt resortu kultury, za złotówkę wejdą dzieci i młodzież w wieku do 16 lat.
"Jeden złoty przeznaczany na wejście do muzeum dziecka, to - po odliczeniu podatku VAT - koszt ok. 4,5, - 5 mln rocznie. Ministerstwo kultury zabezpieczyło te środki finansowe. (...) Ta ważna akcja obejmie wszystkie dzieci, a nie tylko te, które było do tej pory stać na wizytę w muzeum" - podkreślił minister.
Od 1 września wstęp dla dzieci do 16 roku życia za złotówkę umożliwią m.in.: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Łazienki Królewskie Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum - Pałac w Wilanowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie- Pomnik Historii i Kultury Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum-Zamek w Łańcucie.
Instytucje, do których wstęp już jest darmowy dla dzieci to Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zdrojewski zwrócił też uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat jego resort wydał - na rozmaite zadania związane z szeroko rozumianą edukacją dla najmłodszych, prawie 6 mld złotych. MKiDN finansuje m.in. realizację inwestycji związanych z powstaniem, remontem, rozbudową szkół artystycznych I i II stopnia, z zajęciami z plastyki i muzyki w szkołach publicznych, głównie podstawowych, z lekcjami muzealnymi oraz - kampaniami społecznymi, jak "Kup dziecku instrument".
"Jeżeli chodzi o programy edukacyjne i programy zmian w szkolnictwie artystycznym w Europie, Polska pod koniec tego roku będzie wśród absolutnych liderów. Jedyne państwo, które oferuje w chwili obecnej tak dobre warunki uczestnictwa w kulturze w Europie to Wielka Brytania - tam muzea są za darmo" - podsumował Zdrojewski.
Na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się zakładka z wykazem muzeów dostępnych za złotówkę - z podziałem na województwa. Za pomocą specjalnego formularza będzie można tam zgłaszać kolejne placówki.
W przyszłości wstęp za złotówkę ma umożliwić dzieciom także większość instytucji samorządowych w całym kraju. Placówki najbardziej obecnie oblegane (Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Malborku, Panorama Racławicka we Wrocławiu) swoje oferty mają przedstawić w najbliższym czasie.(PAP)
agz/ abe/