Dyskusja na temat odbioru utworów Witolda Gombrowicza w Niemczech i projekcja dokumentu poświęconego pisarzowi to niektóre z punktów pikniku artystycznego „Apetyt na Gombrowicza”, który w piątek i sobotę odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza” odbywa się corocznie w muzeum we Wsoli k. Radomia (Mazowieckie). Imprezy organizowane są w zabytkowym dworku, w którym mieści się muzeum, oraz w otaczającym go parku.
W tym roku piknik zainauguruje wykład „Śmiech i wojna u Gombrowicza”, który wygłosi prof. Rolf Fieguth z Fribourga – slawista, tłumacz literacki, wydawca dzieł zebranych Witolda Gombrowicza w Niemczech. O popularności książek Gombrowicza w Niemczech opowiadać będzie także Marcin Piekoszewski, właściciel polsko-niemieckiej księgarni w Berlinie.
Piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza” odbywa się corocznie w muzeum we Wsoli k. Radomia (Mazowieckie). Imprezy organizowane są w zabytkowym dworku, w którym mieści się muzeum, oraz w otaczającym go parku.
Gościem muzeum ma być też Ruediger Fuchs - wydawca nowego niemieckiego czasopisma „Gombrowicz – Blaetter”, w którym publikowane są artykuły na temat polskiego pisarza i jego twórczości; pierwszy numer pisma ukazał się kilka tygodni temu. „Czasopismo to ma stanowić rodzaj międzynarodowego forum wymiany zdań na temat utworów Gombrowicza, dlatego chcemy zaprezentować je polskim miłośnikom oraz znawcom jego twórczości” – powiedział PAP kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.
Podczas pikniku będzie także wyświetlany film dokumentalny „Zabijcie Witolda” autorstwa Agnieszki Herbich i Lucasa Trajtengartza. Film, zawierający relacje ostatnich żyjących świadków argentyńskiej biografii Gombrowicza, zrealizowany został na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W programie dwudniowego pikniku we Wsoli znajdą się również występy Mai Kleszcz, artystki związanej z Kapelą ze Wsi Warszawa, satyryka Krzysztofa Daukszewicza oraz muzyków: Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.
Muzeum Witolda Gombrowicza położone jest przy trasie Warszawa-Kraków (90 km od Warszawy i 10 km od Radomia), w pałacyku należącym niegdyś do rodziny brata Gombrowicza - Jerzego. Placówka jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie. Na stałej wystawie prezentowane są nie tylko listy, rękopisy i dokumenty należące do Witolda Gombrowicza, lecz także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu. Przekazała je m.in. Rita Gombrowicz. Są wśród nich krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, filiżanka, maszyna do pisania, dwa ulubione fotele pisarza oraz walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji. (PAP)
ilp/ ula/