Do 31 stycznia 2015 r. można zgłaszać tytuły książek do 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach: poezja, proza, esej i przekład na język polski. Ogłoszenie laureatów odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.
Do Nagrody Literackiej Gdynia proponować można napisane po polsku lub przetłumaczone na język polski książki, których pierwsze (polskie) wydania ukazały się w minionym roku. Zgłoszeń mogą dokonywać zarówno pełnoletnie osoby prywatne, w tym sami autorzy, jak i wydawnictwa czy osoby reprezentujące instytucje kultury lub media o charakterze literackim.
„Liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej Gdynia rośnie z roku na rok. W poprzedniej edycji było to prawie 430 tytułów i była to rekordowa jak dotąd liczba. W 2006 r., kiedy zaczynaliśmy konkurs, napłynęło ok. 100 książek” – powiedziała w poniedziałek PAP sekretarz kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, dr Violetta Trella, na co dzień dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.
Wśród ubiegłorocznych zgłoszeń do Nagrody Literackiej Gdynia najwięcej było tomików poezji – 146, a następnie utworów prozatorskich – 142, esejów – 78 oraz publikacji będących przekładami – 60. Ta ostatnia kategoria została dodana do Nagrody Literackiej Gdynia po raz pierwszy w ub. roku.
Trella oceniła, że o rosnącej popularności Nagrody Literackiej Gdynia świadczy nie tylko wzrost liczby zgłoszeń samych tytułów, ale także duża frekwencja podczas spotkań autorów nominowanych pozycji z czytelnikami.
„Jest o tyle istotne, że mamy raczej do czynienia z tytułami, które nie należą do gatunku popularnych, czy tzw. łatwych. Nagroda Literacka Gdynia honoruje bowiem książki, które są bardziej do kontemplacji, rozwagi i na poziomie, który jest - nie boję się użyć tego słowa – elitarny” – podkreśliła sekretarz kapituły.
Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do Nagrody Literackiej Gdynia jest m.in. dołączenie ośmiu egzemplarzy danej książki, by mogli się z nią zapoznać członkowie kapituły wybierającej najlepsze pozycje. Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.
Książki, oprócz Trelli, oceniać będzie kapituła w składzie: pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Agata Bielik-Robson; pisarz, historyk, tłumacz, dr hab. Marek Bieńczyk; poeta, krytyk literacki, eseista i tłumacz, Jacek Gutorow; poeta, tłumacz i krytyk, dr hab. Jerzy Jarniewicz, prozaik i tłumacz, Zbigniew Kruszyński; tłumaczka, eseistka, wybitny znawca kultury kręgu języka niemieckiego, Małgorzata Łukasiewicz oraz kierownik Zakładu Teorii Literatury na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach prof. Aleksander Nawarecki.
Kapituła nagrody w każdej z kategorii wyłoni maksymalnie po pięć nominowanych tytułów. Zostaną one ogłoszone podczas odbywających się w maju 2015 r. Warszawskich Targów Książki. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie laureatów nastąpi w czerwcu w Gdyni. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma 50 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę "Kostki Literackie".
Laureatami ostatniej, dziewiątej edycji Nagrody Literackiej Gdynia byli: w kategorii poezji - Marcin Świetlicki za książkę "Jeden" (Wydawnictwo EMG, Kraków), prozy - Jerzy Pilch za książkę "Wiele demonów" (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa), eseju - Wojciech Nowicki za książkę "Salki" (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec) oraz przekładu - Jerzy Czech za antologię poezji 16 poetów rosyjskich pt. "Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska" (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec).
Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. (PAP)
rop/ gma/