Prof. Stanisław Krajewski, współtwórca i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Mirosław Skrzypczyk nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach otrzymali w czwartek w Krakowie Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała.
Nagroda jest przyznawana od 2009 r. za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość promującą dialog oraz inicjatywy społeczne na rzecz pojednania. Jej patronem jest zmarły w 2005 r. jezuita, ks. Stanisław Musiał filozof i wieloletni publicysta "Tygodnika Powszechnego", orędownik współpracy katolicko-żydowskiej.
„Ks. Stanisław Musiał przez całe życie niezwykle radykalnie szukał Boga. Wczoraj minęła dziesiąta rocznica jego śmierci” – przypomniał podczas uroczystości w Collegium Novum UJ Janusz Poniewierski, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, z inicjatywy którego przyznawana jest nagroda. Dodał, że dla chrześcijan rozpoczął się właśnie Wielki Post – czas nawrócenia, pokuty, ale też odmiany myślenia i "oczyszczania pamięci".
"Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że prof. Stanisław Krajewski - Żyd idzie tą samą drogą, co katolicki ksiądz, jezuita Stanisław Musiał. I choć czyni to inaczej, spokojnie, wykazuje przy tym ogromną cierpliwość, to jest w nim ta sama otwartość i pragnienie zrozumienia drugiego człowieka, ta sama mądrość i odwaga. Tylko nieliczni znają cenę, jaką przychodzi mu za tą postawę zapłacić" – mówił w laudacji rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Prof. Stanisław Krajewski, matematyk i filozof, pracownik Instytutu Filozofii UW, działacz polskiej społeczności żydowskiej, współtwórca i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów został wyróżniony za całokształt twórczości promującej dialog i pojednanie.
"Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że prof. Stanisław Krajewski - Żyd idzie tą samą drogą, co katolicki ksiądz, jezuita Stanisław Musiał. I choć czyni to inaczej, spokojnie, wykazuje przy tym ogromną cierpliwość, to jest w nim ta sama otwartość i pragnienie zrozumienia drugiego człowieka, ta sama mądrość i odwaga. Tylko nieliczni znają cenę, jaką przychodzi mu za tą postawę zapłacić" – mówił w laudacji rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Prof. Krajewski dziękując za nagrodę powiedział, że dobrze znał ks. Stanisława Musiała, który miał „niezwykłą wrażliwość na tragedię Zagłady, jej pomijanie, ignorowanie jej skutków i odrzucanie nauk, które z niej płyną". "Ksiądz Musiał był jedną z tych osób, które dla mnie reprezentują czystą i jasną twarz chrześcijaństwa. (..)Pod koniec życia był on traktowany w sposób bolesny nie tylko dla niego, ale nawet dla mnie. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że przyznawana jest nagroda jego imienia, bo to oznacza, że jego dziedzictwo zostało uznane, a jego postawa jest traktowana jako godna naśladownictwa" - mówił Krajewski.
Prof. Krajewski powiedział, że wiele zawdzięcza chrześcijanom. "Chrześcijanie mogą zrozumieć, a jeśli nie zrozumieć do końca, to uszanować tajemnicę Izraela, a my - jestem o tym przekonany – możemy uszanować tajemnice Kościoła. Możemy być sojusznikami mimo ciemnych kart historii i pomimo zagrożenia z powodu braku akceptacji, który może się pojawić" – podkreślił prof. Krajewski.
Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach otrzymał nagrodę w kategorii inicjatyw społecznych na rzecz współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Kapituła doceniła jego wysiłki na rzecz ocalania pamięci o polskich Żydach.
Skrzypczyk od lat realizuje projekty poświęcone tematyce żydowskiej, organizuje sesje popularnonaukowe i warsztaty edukacyjne, spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej, jest współorganizatorem Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej.
"Działania te przyczyniają się do popularyzacji tematyki żydowskiej, dialogu międzykulturowego i wrażliwości na inność" – mówiła w laudacji wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. "Pamięć nie jest dana raz na zawsze, można ją odbudowywać i rekonstruować i tym zajmuje się laureat" – podkreśliła.
Skrzypczyk mówił, że Nagroda im. ks. Musiała jest dla niego wyróżnieniem i zobowiązaniem. Dziękował m.in. uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkoły oraz władzom Lelowa i Szczekocin. Podkreślił, że ogromny wpływ na jego postawę wobec Żydów miała rodzina, a potem studia. "Po powrocie, uświadomiłem sobie, że w Lelowie, gdzie mieszkam i w Szczekocinach, gdzie pracuję, mogę spotykać Żydów bliskich, nie tych z kart książek, ale tych, którzy żyli tu przez wieki i w większości zostali zamordowani w czasie Zagłady. Dostrzegłem także, że pamięć o nich została wyparta, a ślady zatarte. To był dla mnie wstrząs i jednocześnie olśnienie" – powiedział Skrzypczyk.
Nagroda im. ks Stanisława Musiała została ustanowiona przez krakowski Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, a jej fundatorami są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
Laureaci otrzymali menory oraz plakiety zaprojektowane przez prof. Wincentego Kuźmę.
W poprzednich latach nagrodę otrzymali: prof. Jan Błoński oraz gmina Chmielnik (2009), prof. Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek (2010), prof. Bożena Wyrozumska i prof. Jerzy Wyrozumski oraz Tomasz Pietrasiewicz i stworzony przez niego Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie (2011), Stefan Wilkanowicz oraz członkowie nieformalnej Grupy Przyjaciół z Olkusza - Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus (2012).(PAP)
wos/ ls/