Maraton czytania dzieł Iwaszkiewicza z udziałem gwiazd, próba pobicia rekordu w liczbie osób czytających na świeżym powietrzu, piknik literacki w Stawisku - to tylko niektóre atrakcje Big Book Festival, który w sobotę i niedzielę odbywać się będzie w Warszawie.
W programie festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt wydarzeń z udziałem niemal stu gości. Imprezie, która odbędzie się w Warszawie po raz drugi, w tym roku towarzyszy hasło „Tyłem do przodu!”. "Na dwa dni czas przeszły połączy się z przyszłością, a staromodne wartości z nowoczesnością" - zapowiadają organizatorzy festiwalu Z Fundacji "Kultura nie boli".
Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. norweski pisarz Karl Ove Knausgard, jeden z najbardziej cenionych norweskich pisarzy, autor pięciotomowej książki o swoim własnym życiu zatytułowanej "Moja walka", której pierwszy tom został niedawno opublikowany w Polsce. Do Warszawy przyjedzie też niemiecki dziennikarz, pisarz Timur Vermes, autor powieści "On wrócił". Gośćmi Big Book Festival będą też czeski ekonomista Tomas Sedlacek, szwedzki komik Jonas Gardell, brytyjski publicysta Steven Poole, a także polscy goście m.in.: Leszek Balcerowicz, Sylwia Chutnik, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz, Lidia Ostałowska, Tymon Tymański, Ziemowit Szczerek, Andrzej Wajda.
Festiwalowe spotkania odbywać się będą w różnych, czasem zaskakujących miejscach jak dworzec Warszawa Śródmieście, schody ruchome przy trasie W-Z, bar mleczny, zakład fryzjerski, Hotel Bristol, a także na ulicach i w kolejce podmiejskiej.
Na program festiwalu składa się kilkanaście bloków tematycznych, m.in. „Taka piękna historia” – seria spotkań poświęconych Polsce przedwojennej czy „Świat i ludzie” - adresowany do wielbicieli non-fiction.
Jednym z bardziej spektakularnych wydarzeń festiwalowych będzie maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste". W sobotę, 14 czerwca, od godziny 18. aż do północy przez sześć godzin 19 gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego będzie głośno czytać dzieła pisarza ze Stawiska. Czytający i utwory będą się zmieniać co pół godziny, aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza w scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy słynnej trasie W-Z w Warszawie.
Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz. Później Krystyna Czubówna zinterpretuje „Tatarak", Novika - „Sprawy osobiste", a Olga Bołądź i Tymon Tymański wcielą się w małżeństwo Iwaszkiewiczów podczas czytania ich korespondencji. Projektantka Joanna Klimas i słynący ze stylowych kreacji pisarz Jacek Dehnel przeczytają opowiadanie „Moje ubrania", a b. minister finansów Grzegorz Kołodko i aktorka Katarzyna Gniewkowska przybliżą intymną „Książkę moich wspomnień".
Janusz Palikot z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim będą czytali „Podróże do Polski", a Agnieszka Więdłocha - fragmenty „Dzienników". Późne wiersze, w których pisarz żegnał się ze światem, przeczytają aktorzy młodego pokolenia – Jakub Gierszał i Tomasz Tyndyk. Grzegorz Damięcki zinterpretuje „Wzlot", czyli prozatorski zapis wywodu pijanego przyjaciela, a o północy maraton zakończy Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego, czytając fragmenty „Dzienników".
To nie koniec festiwalowych atrakcji związanych z postacią Iwaszkiewicza. W niedzielę, 15 czerwca, w południe rozpocznie się „Literacki retropiknik” w Stawisku, w dawnym domu Iwaszkiewiczów. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grach i zabawach plenerowych, nawiązujących do tych, jakie uprawiali niegdyś goście pisarza, a także do udziału w spotkaniach zorganizowanych w różnych częściach domu. Serwowane będą smakołyki z lat 30., organizatorzy zachęcają do przybycia w strojach nawiązujących do mody 20-lecia międzywojennego.
Podczas Big Book Festival zaprezentowane zostaną najsłynniejsze adaptacje filmowe prozy Iwaszkiewicza oraz wybór archiwalnych kronik filmowych z udziałem pisarza, ukaże się także specjalna publikacja „Spotkać Iwaszkiewicza”. Znajdą się w niej wywiady z osobami związanymi z autorem, a także opracowane po raz pierwszy dokumenty z prywatnego archiwum.
W Domu Towarowym Braci Jabłkowskich odbywać się będą panele dyskusyjne dotyczące ostatnich 25 lat w Polsce. W sobotę o "Irracjonalności rynku i twardych regułach życia" rozmawiać będą Leszek Balcerowicz i Tomasz Sedlaczek, o modach muzycznych epoki transformacji - Rafał Księżyk i Tymon Tymański. W weekend w Domu Jabłkowskich będzie też można zwiedzać wystawę pamiątkowych plakatów, zdjęć i pamiątek z 1989 roku.
W niedzielę, w południe w Pasażu Wiecha, odbędzie się kolejna próba ustanowienia nowego rekordu świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Można przynieść książkę, podręcznik, gazetę, smartfon albo elektroniczny czytnik, a także wypożyczyć książkę z festiwalowej biblioteki. (PAP)
aszw/abe/