Prezentacje kilkunastu nowych ekspozycji w Muzeum Sztuki, premiery teatralne, koncerty muzyczne, kolejne edycje festiwali zaplanowano w Łodzi na 2015 rok. W projekcie budżetu miasta na 2015 rok na kulturę zarezerwowano 185 mln zł.
Bogate plany ma Muzeum Sztuki w Łodzi, druga - po Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najstarsza na świecie instytucja gromadząca i promująca sztukę nowoczesną. Jego wystawy pojadą także za granicę.
W maju 2015 r. w National Art Museum of China w Pekinie MS pokaże ekspozycję "Stan Życia. Polska sztuka współczesna w globalnym kontekście", przygotowywaną we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Natomiast wystawa "Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa)" pokazywana będzie od czerwca do września w MuseumAbteiberg w Monchengladbach w Niemczech.
W Łodzi - obok otwartych w 2014 roku wystaw tj.: "Atlas nowoczesności", "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta" czy ekspozycji Ewy Partum - muzeum planuje prezentację w 2015 r. kilkunastu nowych ekspozycji. W lutym pokazana zostanie wystawa prac Andrzeja Czarnackiego "Tensorium skłonności", która obejmie kompozycje malarskie, kolaże, instalacje powstałe w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W marcu otwarta będzie wystawa prac Magdaleny Moskwy "Nomana XV", która zaprezentuje ewolucję oryginalnego języka malarskiego artystki. Pokazana na niej zostanie zarówno jej wcześniejsza twórczość odwołująca się do tradycji portretu oraz najnowsze prace, w których artystka koncentruje się na doświadczeniu cielesności. W tym samym miesiącu pokazana zostanie twórczość dwójki artystów urodzonych w Polsce, a obecnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych - C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej.
W czerwcu na wystawie "Impuls dadaistyczny w sztuce dwudziestowiecznej" zaprezentowany zostanie moment wyłonienia się tradycji dadaizmu w okresie historycznej awangardy oraz jej kolejne manifestacje do lat 60. XX w. Będzie można zobaczyć około 200 eksponatów - obiektów, obrazów, grafik, rysunków, rzeźb, druków i archiwaliów - z kolekcji Archive Marzona prowadzonego przez Egidio Marzonę. Także w czerwcu zaplanowano wystawę prac Krzysztofa Wodiczki "Sztuka parezji".
Na jesień łódzkie muzeum planuje wystawę m.in. Andrzeja Pawłowskiego "Teoria wystawy", która ma przybliżyć mniej znane oblicze tego malarza, rzeźbiarza i fotografika, który był także projektantem wystaw. W przygotowaniu jest też projekt "Pozamiatać po włókniarkach", który dotyczyć będzie problemu pracy w światowej - silnie zglobalizowanej i pełnej współzależności - gospodarce. Pod koniec roku zobaczyć będzie można także wystawy prac Mirosława Bałki, Assafa Grubera i Susan Hiller.
Premiery oraz nowe projekty zaplanowały łódzkie teatry.
Teatr Wielki na styczeń zapowiada premierę opery romantycznej "Holender Tułacz" Richarda Wagnera. Kompozytor zaczerpnął pomysł libretta z noweli Heinricha Heinego. Reżyserem przedstawienia jest Herbert Adler, chór i orkiestrę poprowadzi Eraldo Salmieri. "Holender tułacz" zostanie wystawiony na łódzkiej scenie operowej po raz drugi – poprzednią wersję z 1994 r. reżyserował Waldemar Zawodziński.
W marcu łódzka opera zaprezentuje "Barona Cygańskiego" w reż. Tomasza Koniny. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem obejmie polsko-libański dyrygent Bassem Akiki. Z kolei w maju odbędą się XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe. To największa i najbardziej prestiżowa impreza baletowa w Polsce. Jest ona przeglądem ważniejszych kierunków choreografii ostatnich lat. Zainauguruje go premierowe przedstawienie przygotowywane przez zespół łódzkiej opery, zaplanowano także występy Sylvie Guillem, Les Ballets de Monte Carlo i Teatro alla Scala.
Z kolei Teatr Muzyczny w ramach akcji "Dotknij Teatru" przeprowadzi w marcu zajęcia teoretyczne i praktyczne dla młodzieży na temat historii oświetlenia scenicznego "Sztuka światła. Sztuka teatru – oświetlenie sceny teatralnej", które poprowadzi prof. Tadeusz Krzeszowiak. W kwietniu z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędą się "Taneczne zderzenia", a w czerwcu - rodzinny piknik zatytułowany "Jak miło, jak błogo - teatralny Helenów". To ostatnie wydarzenie nawiązuje do 250-lecia teatru publicznego w Polsce. W ramach pikniku przewidziano koncerty muzyki teatralnej, pokazy spektakli i warsztaty taneczne oraz teatralne w Parku Helenowskim – tradycyjnym miejscu życia kulturalnego i towarzyskiego w przedwojennej Łodzi.
Na początek października zaplanowano koncert otwierający obchody jubileuszu 70-lecia Teatru Muzycznego. W listopadzie ma odbyć się premiera musicalu "Cyrano de Bergerac", nad którą patronat objęła Ambasada Francji w Polsce.
Swe 70-lecie obchodzić będzie Teatr Powszechny w Łodzi. Jak zapowiada jego dyrektor Ewa Pilawska scena przygotowuje sześć premier i siedem premier Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Dwie premiery – "Wytwórnia piosenek" Macieja Wojtyszko i Macieja Karpińskiego oraz "Szkoła żon" w reż. Janusza Wiśniewskiego – pokazane zostaną podczas XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który rozpocznie się w marcu.
"Wytwórnia piosenek" to spektakl, do którego scenografię przygotowuje zdobywca Oscara Allan Starski, a muzykę Jerzy Satanowski. Jest to opowieść o rodzącej się w Łodzi powojennej polskiej kinematografii. Jego tematyka związana jest z powstawaniem filmu "Zakazane piosenki", dlatego też – jak powiedziała Pilawska – obok postaci fikcyjnych jego bohaterami będą również twórcy filmowi Leonard Buczkowski i Ludwik Starski.
W tym roku kontynuowane będą dotychczasowe inicjatywy teatru: edukacja teatralna, spektakle dla emerytów czy spektakle dla bezrobotnych. "Powszechny" zaproponuje trzecią odsłonę cyklu "Dziecko w sytuacji", którego celem jest przystępne przedstawianie na scenie tematów ważnych dla najmłodszych za pomocą literatury dziecięcej.
Nową inicjatywą będzie organizowane wspólnie z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego 30-godzinne konwersatorium dla studentów zatytułowane "Otwarta scena. Krytyka teatralna w praktyce". Zupełną nowością będzie "Joga w teatrze". Wybrana grupa widzów Teatru Powszechnego od stycznia do czerwca będzie miała okazję wziąć udział w kursie jogi.
Na styczeń Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaplanował premierę sztuki Marcina Cecko "Lśnię" w reż. Tomasza Bazana. Przedstawienie inspirowane jest twórczością i postacią popularnego autora horrorów Stephena Kinga oraz jedną z bardziej znanych jego powieści – "Lśnieniem".
W planach repertuarowych teatru są jeszcze premiery: "Książę duński" Michaela Lessliego w reż. Martyny Łyko, "Nikt mnie nie poznał" Artura Pałygi w reż. Tomasza Wygody. To spektakl o Wiolecie Villas w koprodukcji z Teatrem Capitol we Wrocławiu. Na scenie teatru zaprezentowana zostanie jeszcze premiera "Warsztat diabła" Jachyma Topola w reż. Jarosława Tumidajskiego oraz "Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego w reż. Macieja Prusa.
Fani koncertów muzycznych będą mogli usłyszeć m.in. Katie Melua, która będzie jedną z gwiazd marcowego koncertu Classic meets Pop organizowanego w łódzkiej Atlas Arenie. Obok Melua na scenie pojawią się Mark King (z zespołu Level 42), John Miles, Kim Wilde, Tony Henry, a także zespół Kombii, Rafał Brzozowski i orkiestra Il Novecento z Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej.
W Atlas Arenie ma się również odbyć koncert "Violetta Live", w którym wystąpią członkowie obsady serialu z Martiną Stoessel, grającą tytułową Violettę, na czele. Do aktorów dołączy ekipa tancerzy i zespół muzyczny. Na koncercie pojawią się najlepsze piosenki z serialu.
Kontynuowany będzie m.in. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Ta największa polska impreza dla miłośników komiksu i gier. W programie wydarzenia znajdą się spotkania z twórcami komiksów, ilustracji i gier, warsztaty oraz wystawy.
Jesienią odbędzie się Festiwal Sztuki Światła "Light. Move. Festival" - jedna z największych tego typu imprez plenerowych w Polsce. Ideą festiwalu jest pokazanie jak w szybki, łatwy i efektywny sposób można przy pomocy światła m.in. odmienić wygląd ulic i przestrzeni urbanistycznych, wykreować ich nowy wizerunek. (PAP)
jaw/ szu/ agm/ pz/