Dwa odlane z brązu popiersia - światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara oraz malarza, grafika i krytyka sztuki Andrzeja Urbanowicza zostały w piątek odsłonięte w plenerowej miejskiej galerii w Katowicach. W uroczystości udział wzięli bliscy artystów.
Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim znajduje się nieopodal Spodka. Jest to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 roku na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem, gdzie od 2004 roku są stawiane kolejne rzeźby przedstawiające wybitne postaci świata kultury, związane ze stolicą Górnego Śląska.
W piątek odsłonięto dwie odlane z brązu i ustawione na cokołach rzeźby upamiętniające Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara. Podczas uroczystości prezydent Katowic Piotr Uszok zaznaczył, że to "wola mieszkańców" Katowic zadecydowała o tym, że po raz kolejny uhonorowano tak wybitne osoby związane z tym miastem. "To nie artyści, nie politycy decydują o tym, kto tu będzie honorowany, ale przede wszystkim mieszkańcy" - powiedział Uszok.
Prezydent Katowic podkreślił też, że Kilar i Urbanowicz pozostawili po sobie ogromną spuściznę artystyczną, mieli "istotny wpływ na oblicze duchowe miasta", dlatego mieszkańcy ciągle o nich pamiętają.
Wojciech Kilar i Andrzej Urbanowicz pozostawili po sobie ogromną spuściznę artystyczną, mieli istotny wpływ na oblicze duchowe miasta, dlatego mieszkańcy ciągle o nich pamiętają - podkreślił prezydent Katowic Piotr Uszok.
Nazwiska artystów typowane są kilka miesięcy wcześniej. Lista tegorocznych kandydatów do upamiętnienia, powstała na podstawie wskazań kilkudziesięciu działających w Katowicach instytucji i stowarzyszeń kulturalnych. Ostateczna decyzja - o tym czyj wizerunek wzbogaci galerię artystyczną na Placu Grunwaldzkim - należała do mieszkańców Katowic, którzy wzięli udział w konkursie (w internecie i lokalnej prasie).
Uroczystość była częścią obchodów 149. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
Dotychczas w alejkach Placu Grunwaldzkiego znalazły się wizerunki m.in. aktorów Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza, twórcy zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny, pisarza Alfreda Szklarskiego i folklorysty Adolfa Dygacza. W ubiegłym roku trafiła tam płaskorzeźba przedstawiająca kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.
Światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Zmarł 29 grudnia 2013 r., został pochowany w Katowicach. Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Angelus" na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1982-1984); "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową (1986) oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1999-2000). Kilar to także ceniony kompozytor muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion, Romanem Polańskim.
Andrzej Urbanowicz, malarz, grafik, krytyk sztuki, twórca parateatralny i perfomer, urodził się w 1938 r. w Wilnie. "Ikona polskiego undergroundu artystycznego" - pisali o Urbanowiczu znawcy jego twórczości. Mieszkał i pracował w Katowicach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w jej katowickim wydziale grafiki. W 1967 r. wraz z grupą artystów zawiązał Tajną Kronikę Grupy Pięciu Osób, zwaną później Ligą Spostrzeżeń Duchowych lub kręgiem Oneiron. Interesował się magią i okultyzmem. Znajdowało to odbicie w jego twórczości malarskiej, w której za pomocą symboli przekazywał odbiorcy zaszyfrowane komunikaty. Zmarł 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie. Miał 73 lata. Prace artysty można oglądać w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Znajdują się również w zbiorach Muzeum Śląskiego i Muzeum Historii Katowic. (PAP)
ktp/ agz/