Wrocław będzie starał się w 2015 r. o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Zamierzenie wpisuje się w przygotowania stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.
Miasto Literatury UNESCO to prestiżowy tytuł ułatwiający jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W 2013 r. tytuł ten po trzech latach starań otrzymał Kraków, dołączając do grona innych sześciu miast w Europie i na świecie.
Jak powiedział w środę dziennikarzom Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie ESK 2016, w marcu 2015 r. zostanie złożony wniosek o przyznanie Wrocławiowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Złożenie wniosku ma zostać poprzedzone przygotowaniem strategii o roboczym tytułem Twierdza Literatury Wrocław. „W tym dokumencie chcemy nakreślić działania, które spowodują, że zaczniemy myśleć o literaturze nie tylko jako formie promocji, ale również obszarze przemysłu kreatywnego służącego rozwojowi” - mówił Grin.
Miasto Literatury UNESCO to prestiżowy tytuł ułatwiający jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W 2013 r. tytuł ten po trzech latach starań otrzymał Kraków, dołączając do grona innych sześciu miast w Europie i na świecie.
Wrocław będzie się również starał o przyjęcie do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców – ICORN. Do sieci, która powstała w 2005 r. należy kilkadziesiąt miast oferujących pisarzom bezpieczny azyl. Z ich pomocy korzystają pisarze, dziennikarze bądź blogerzy prześladowani we własnych krajach, nie tylko przez władze, ale również przez różne ugrupowania. „Do sieci ICORN trzeba zostać zaproszonym przez miasto, które już w niej jest” - tłumaczył Grin. Stolica Dolnego Śląska liczy, że zostanie zaproszona przez Kraków, który do ICORN przystąpił w 2011 r.
Grin w środę zdradził również inne plany Wrocławia związane z literackim programem ESK 2016. „Zabiegamy o to, by w 2016 r., po raz pierwszy nie w Krakowie, ale we Wrocławiu, odbył się Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej, podczas którego przyznawane są nagrody Transatlantyk” - mówił kurator.
Wrocław będzie również zabiegał o to, by w 2016 r. większość polskich nagród literackich wręczono w stolicy Dolnego Śląska. „Będziemy na przykład starać się o to, by podczas sprawowania tytułu ESK we Wrocławiu odbyły się Polcon i Eurocon, czyli najważniejsze wydarzenia z kręgu fantastyki naukowej. Wówczas we Wrocławiu byłaby przyzna nagroda im. Zajdla” - mówił Grin.
Kurator powiedział również, że trwają starania o przyjazd do Wrocławia w 2016 r. japońskiego pisarza Haruki Murakamiego. „On bardzo rzadko korzysta z zaproszeń, ale my spróbujemy go zaprosić do udziału we wrocławskim maratonie, ponieważ Murakami jest zagorzałym biegaczem” - dodał Grin.(PAP)
pdo/ ls/