Obraz Jacoba Jordaensa „Triumf Fryderyka Henryka, księcia Oranii” można od czwartku, do 7 grudnia, oglądać w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum w Krakowie.
Dzieło wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie powstało w 1651 r. Pochodzący z Antwerpii Jacob Jordaens był znanym i cenionym malarzem flamandzkim okresu baroku. Wdowa po księciu Oranii Fryderyku Henryku Amalia van Solms zamówiła u niego wykonanie głównej kompozycji do Sali Orańskiej, dedykowanej zmarłemu księciu, w pałacu Huis ten Bosch pod Hagą.
"W Krakowie pokazujemy jeden z trzech istniejących szkiców, jakie przystępując do pracy wykonał Jordaens. Jest on najbliższy ostatecznej wersji malowidła, które powstało w pałacu" – powiedział PAP Filip Chmielewski, pracownik Działu Europejskiego Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Krakowie.
Obraz przedstawia pośmiertny triumf Fryderyka Henryka. Książę przyczynił się do rozkwitu i politycznej stabilizacji Republiki Zjednoczonych Prowincji, jak wtedy nazywano Holandię. W centralnej części dzieła książę przedstawiony został, jak w złotym rydwanie zaprzężonym w czwórkę białych rumaków, wjeżdża przez bramę triumfalną świątyni Salomona. Po prawej stronie na koniu uwieczniony jest Wilhelm II, syn Fryderyka Henryka, który gestem zachęca do złożenia księciu hołdu.
Jak podkreślił Chmielewski Jordaens stworzył własny język malarski, ale przez całe życie mierzył się z twórczością Rubensa. „Był artystą, który przejął pewne koncepcje Rubensa i usiłował je rozwijać. Warto obejrzeć +Triumf Fryderyka Henryka, księcia Oranii+, by zobaczyć, co go inspirowało. Trzeba pamiętać, że największą sławę przynosiły Jordaensowi nie obrazy alegoryczne, mitologiczne czy religijne, lecz rodzajowe” – dodał Chmielewski.
Po śmierci Rubensa w 1640 r. Jordaens otrzymywał liczne zamówienia, w tym także zlecenie dokończenia dzieł mistrza. Malował obrazy ołtarzowe, portrety, dekoracje ścienne, tworzył kartony do tkanin, podejmował tematy religijne, mitologiczne, rodzajowe. Wykonał cykle obrazów do Queen’s House w Greenwich pod Londynem oraz dla królowej Krystyny Szwedzkiej.
W lutym przyszłego roku, w ramach prezentacji jednego obrazu, w Europeum będzie można podziwiać jedyny obraz El Greco znajdujący się w polskich zbiorach „Ekstaza świętego Franciszka”, który zostanie wypożyczony z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.
Europeum to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. W wyremontowanym XVII-wiecznym dawnym spichlerzu przy pl. Sikorskiego prezentowana jest kolekcja obrazów i rzeźb powstałych w Europie od XII do początku XX wieku.(PAP)
wos/ pz/