Malarz, grafik i krytyk sztuki Andrzej Urbanowicz oraz światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar zostaną w tym roku upamiętnieni w plenerowej miejskiej galerii w Katowicach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe urzędu miasta.
Co roku wiosną w internecie i lokalnej prasie odbywa się konkurs, w którym mieszkańcy Katowic i regionu decydują, czyj wizerunek wzbogaci galerię artystyczną na Placu Grunwaldzkim, nieopodal katowickiego Spodka. Od jedenastu lat stawiane są tam kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata kultury, związane ze stolicą Górnego Śląska.
Dotychczas w alejkach Placu Grunwaldzkiego znalazły się wizerunki m.in. aktorów Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza, twórcy zespołu pieśni i tańca „Śląsk” Stanisława Hadyny, pisarza Alfreda Szklarskiego i folklorysty Adolfa Dygacza. W ub. roku trafiła tam płaskorzeźba przedstawiająca kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.
W tym roku, decyzją władz miasta, już po raz trzeci w historii galerii wzbogacą ją nie jedno, lecz dwa popiersia. Odlane z brązu i ustawione na cokołach rzeźby upamiętniające postacie Urbanowicza i Kilara pojawią się tam we wrześniu, podczas obchodów 149. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
Lista tegorocznych kandydatów do upamiętnienia powstała na podstawie wskazań kilkudziesięciu działających w Katowicach instytucji i stowarzyszeń kulturalnych.
Oprócz Urbanowicza i Kilara byli na niej kompozytor, pedagog, prorektor Akademii Muzycznej w Katowicach Edward Bogusławski, artysta plastyk, pedagog Andrzej Seweryn Kowalski, działający na Górnym Śląsku wybitny architekt Tadeusz Michejda, malarz samouk, wybitny przedstawiciel sztuki naiwnej Teofil Ociepka, artysta plastyk Andrzej Szewczyk, a także kompozytor, wirtuoz organów, pedagog Bolesław Szabelski.
Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem.(PAP)
mtb/ ls/