Rozmowa przez Skype'a z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli Noamem Chomskym będzie atrakcją 11. festiwalu Planete+ Doc, który potrwa w Warszawie od 9 do 18 maja. Osobiście z widzami w stolicy spotka się z kolei m.in. francuski reżyser Michel Gondry.
Planete+ Doc, w ramach którego prezentowane są najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, to jedna z najważniejszych dorocznych imprez kulturalnych w Polsce.
Tegoroczne seanse organizowane będą w Kinotece oraz w kinie Iluzjon. Obejrzeć można ponad 150 pogrupowanych w tematyczne sekcje dokumentów, m.in. z USA, Francji, Niemiec, Izraela, Wielkiej Brytanii, Kanady, Rosji i Polski. Z publicznością spotka się ok. 70 przedstawicieli filmowego środowiska, wśród nich reżyserzy, autorzy zdjęć oraz bohaterowie filmów - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Artur Liebhart.
Jeden z elementów bogatego programu imprezy to retrospektywa twórczości francuskiego reżysera Michela Gondry'ego (ur. 1963). Gondry jest twórcą zarówno filmów fabularnych (np. komediodramatu "Zakochany bez pamięci" z Jimem Carreyem i Kate Winslet w rolach głównych), jak i filmów dokumentalnych, a także teledysków, które realizował dla największych gwiazd muzycznej sceny, m.in. dla zespołów Massive Attack, The Rolling Stones, Radiohead, The Chemical Brothers oraz dla Bjork i Kanye Westa.
W związku z retrospektywą Gondry przyjedzie do Warszawy, by spotkać się z widzami. Publiczność obejrzy m.in. zrealizowany przez niego film dokumentalny pt. "Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?". To animowany dialog reżysera z wybitnym amerykańskim lingwistą, filozofem i działaczem politycznym.
Profesor Noam Chomsky porozmawia również - przez Skype'a - z widzami, którzy przyjdą do kina podczas Planete+ Doc. Tuż po projekcji poświęconego mu dokumentu, 13 maja, dzięki połączeniu na żywo Chomsky będzie mógł zwrócić się do publiczności w Warszawie. Ma odpowiedzieć na wybrane, przekazane mu wcześniej pytania od widzów.
Wśród gości specjalnych, którzy na festiwalu pojawią się osobiście, będzie z kolei - oprócz Michela Gondry'ego - m.in. Ala'a Basatneh, charyzmatyczna 19-latka, która za pośrednictwem Facebooka, mieszkając na przedmieściach Chicago, pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Na Planete+ Doc (w sekcji "Buntuję się, więc jestem") pokazany zostanie poświęcony dziewczynie dokument pt. "#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja" (oryg. "#chicagoGirl – The Social Network Takes on a Dictator", USA/Syria, 2013, reż. Joe Piscatella). Basatneh opowiada w tym filmie, że z powodu jej działalności grożono jej śmiercią.
Organizatorzy festiwalu tak opisują biografię i działalność bohaterki: "Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do USA. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję. Na Facebooku ma 1200 znajomych, a na Twitterze jej profil śledzi 2000 osób. W ten sposób dziewczyna promuje na świecie działania syryjskich rewolucjonistów. Wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do informowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał nakręcony przez demonstrantów. Zapewnia im też odpowiedni sprzęt do filmowania, wysyłając minikamery w przygotowanych przez siebie paczkach. Nie ma czasu na znajomych i własne hobby, bo każdą wolną chwilę spędza na wspieraniu działań opozycyjnych wobec dyktatury Baszara al-Asada".
W programie festiwalu są też m.in.: film Romana Polańskiego "Weekend of a Champion" o brytyjskim kierowcy Formuły 1, trzykrotnym mistrzu świata Jackie Stewarcie (wyreżyserowany wspólnie z Frankiem Simonem), dokument "Ai Weiwei: The Fake Case" w reż. Andreasa Johnsena, opowiadający o życiu słynnego chińskiego artysty i dysydenta Ai Weiweia (film będzie pokazywany w festiwalowej sekcji "Bohaterowie są wśród nas") oraz "Zielony książę" w reż. Nadava Shirmana, dokumentalny thriller, oparty na wspomnieniach Palestyńczyka Mosaba Hassana Yousefa, zatytułowanych "Syn Hamasu". Mosab Hassan Yousef (ur. 1978, pseud. "Zielony książę"), syn lidera Hamasu szejka Hassana Yousefa, przez 10 lat pracował dla izraelskiej służby bezpieczeństwa Szin Bet.
11. edycja Planete+ Doc - której patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa - odbędzie się nie tylko w Warszawie, ale także we Wrocławiu (również w dniach 9-18 maja, w Dolnośląskim Centrum Filmowym). Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie planetedocff.pl.(PAP)
jp/ abe/