Czwartek, pierwszy dzień V Warszawskich Targów Książki, był dniem ogłoszenia nominacji do wielu nagród literackich takich jak Nike, Gdynia czy Gryfia. Targi, w których uczestniczy ponad 700 wydawców odbywać się będą do niedzieli na warszawskim Stadionie Narodowym.
Żadna książka nie otrzymała w tym roku nominacji do wszystkich trzech nagród. Tomiki wierszy "Rozmowy z głuchym psem" Dariusza Foksa (Dom Literatury w Łodzi) i "Jeden" Marcina Świetlickiego (EMG) nominowane są zarówno do Nike jak i do Gdyni, podobnie jak powieści "Wiele demonów" Jerzego Pilcha, "Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna i "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak (W.A.B.).
Po raz pierwszy w historii Nagrody Literackiej Nike ten sam autor otrzymał dwie nominacje za dwie różne książki - Jerzy Pilch nominowany jest za powieść "Wiele demonów" (Wielka Litera) oraz za drugi tom swojego "Dziennika" (Wydawnictwo Literackie). Nominację otrzymała też powieść dwukrotnego laureata Nike, Wiesława Myśliwskiego, "Ostatnie rozdanie" (Znak).
W tym roku Warszawskie Targi Książki, które po raz drugi odbywają się na Stadionie Narodowym, bardzo poszerzyły zajmowana powierzchnię. Poza wewnętrzną promenadą, gdzie zlokalizowane są stoiska większości wydawców i galerią z sektorem atrakcji dla dzieci, stoiskami wydawców komiksów, gier planszowych i antykwariuszy, niektóre imprezy targowe odbywać się będą także na płycie stadionu. Tam właśnie rozgrywać się będzie sobotnio-niedzielny Rodzinny Weekend z Książką, w którego programie jest m.in. próba pobicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki. Kontury postaci Tytusa de Zoo o wymiarach 20 na 40 metrów, które uczestnicy będą kolorować kredą na płycie stadionu, przygotowane zostaną wg projektu Papcia Chmiela.
Lista autorów – gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki - liczy ponad 650 osób. Są wśród nich m.in. Jerzy Bralczyk, Maria Czubaszek, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Joanna Kulmowa, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń.
Na targach wiele książek można kupić taniej niż w księgarniach, wydawnictwa proponują różne rabaty, spore zniżki przy zakupie więcej niż jednej książki, promocyjne prezenty.
Jak zwykle na targach nie zabrakło książkowych nowości - Iskry promują "Dziennik podróży w przeszłość" Marka Nowakowskiego (Iskry) - ostatnią książka zmarłego niedawno pisarza, Wydawnictwo Literackie - "Sońkę" Ignacego Karpowicza, "Księżyce Jowisza" Alice Munro czy "Jak zostałam wiedźmą" czyli pierwszą książkę dla dzieci pióra Doroty Masłowskiej. Na stoisku Znaku jest nowy zbiór opowiadań Sylwii Chutnik "W krainie czarów", powieść Zadie Smith "Londyn NW" (Znak), biografia Haliny Poświatowskiej pióra Kaliny Błażejowskiej "Uparte serce", W.A.B. kusi "Bokserką" Grażyny Plebanek i "Tatulem" Joyce Carrol Oates.
W tym roku obchodzony jest Rok Oskara Kolberga. Z tej okazji na targach oglądać można wystawę biograficzną wielkiego etnografa a także kupić dwie nowości książkowe z nim związane. "Oskar Kolberg 1814-1890" Agaty Skrukwy (Media Rodzina) to popularna biografa uczonego, który w połowie XIX wieku opracował wielki program badania polskiej kultury ludowej. Z kolei w książce "Aż tu nagle..." (Instytut im. Oskara Kolberga oraz Instytut Muzyki i Tańca) zebrano niektóre bajki ludowe ze zbioru zgromadzonego przez Oskara Kolberga.
Piątek będzie na targach Dniem Książki Akademickiej i Naukowej. Tego dnia planowany jest cykl wykładów pod patronatem Polskiej Akademii Nauk "Spotkania z nauką – Wszechnica PAN" z udziałem m.in. Michała Kleibera, Karola Myśliwca, Jerzego Bralczyka. W piątek wręczone też zostaną nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.
W piątek poznamy też laureata V edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.(PAP)
aszw/ ls/