Najbardziej znane przeboje muzyki operetkowej, operowej oraz musicalowej w wykonaniu wybitnych artystów m.in. Małgorzaty Walewskiej, będzie można usłyszeć podczas rozpoczynającego się 9 sierpnia 48. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku festiwalową publiczność czeka kilka nowości. Codziennie o godz. 12.00 w godzinie hejnału jeden z zaproszonych tenorów zaśpiewa w muszli koncertowej przy zdrojowym deptaku arię z repertuaru Jana Kiepury. Miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję do codziennych spotkań z artystami krynickiego festiwalu w klubie festiwalowym w starym domu zdrojowym.
Program festiwalu uzupełnią koncerty w krynickich kościołach oraz pokazy multimedialne w sali starego domu zdrojowego, gdzie będą prezentowane znane i atrakcyjne rejestracje koncertów i oper m.in. będzie odtworzony koncert z udziałem Mariusza Kwietnia z koncertu „Arie oper świata”, który odbył się dwa lata temu w Krakowie.
„Festiwal zmienia się. Uznaliśmy, że najwyższy czas, aby związać się z Operą Krakowską. Jestem przekonany, że pod merytoryczną opieką opery nasz festiwal będzie się dobrze rozwijał. Kraków to kulturalna stolica Polski, więc uznaliśmy, że w wydaniu festiwalowym Kraków i Krynica to będzie świetny mariaż” – powiedział burmistrz Krynicy Dariusz Reśko.
Burmistrz Krynicy Dariusz Reśko zapowiedział, że począwszy od tego roku festiwal będzie współtworzony przez Operę Krakowską. Wcześniej przez prawie 30 lat do 2012 r. dyrektorem artystycznym festiwalu był znawca muzyki i dziennikarz Bogusław Kaczyński.
„Festiwal zmienia się. Uznaliśmy, że najwyższy czas, aby związać się z Operą Krakowską. Jestem przekonany, że pod merytoryczną opieką opery nasz festiwal będzie się dobrze rozwijał. Kraków to kulturalna stolica Polski, więc uznaliśmy, że w wydaniu festiwalowym Kraków i Krynica to będzie świetny mariaż” – powiedział burmistrz Reśko.
„Staraliśmy się, by w programie tegorocznego festiwalu była okazja do spotkania z największymi twórcami, a w repertuarze była duża różnorodność. Jestem szczęśliwy, że Małgorzata Walewska przyjęła propozycję udziału w tym festiwalu i zagra przepiękny koncert z udziałem harfy” – powiedział dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.
Podczas festiwalu odbędzie się kurs mistrzowski, który poprowadzi wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska. „Swoją osobowością śpiewaczka wypełni nie tylko przestrzenie festiwalowe, ale artystka weźmie też udział w wydarzeniach wokół tego festiwalu” – stwierdził Nowak.
Podczas koncertu inauguracyjnego zagra Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy. „Będzie to koncert atrakcyjny nie tylko pod względem muzycznym, ale i pod względem emocjonalnym - będzie to koncert z rumieńcami” – zaznaczył dyrektor opery. W koncercie wezmą udział soliści opery krakowskiej m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Adam Sobierajski i Adam Zdunikowski.
Atrakcyjnie zapowiada się koncert piosenek z epoki międzywojnia, zatytułowany „Powróćmy jak za dawnych lat”, z udziałem Bożeny Zawiślak-Dolny i jej córki Katarzyny oraz ulubieńca festiwalowej publiczności Jacka Wójcickiego. Zagra Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela.
Równie ciekawie zapowiada się koncert zatytułowany „Musicalove”, którego treścią będą największe przeboje musicalowe w wykonaniu teatru Rampa z Warszawy. „Będzie to spektakl pełen wrażeń nie tylko muzycznych, ale i wizualnych” – zapewniał Nowak.
Gospodarzem koncertu finałowego 16 sierpnia zatytułowanego „Według Pucciniego” będzie dyrektor teatrów operowych Sławomir Pietras, a w gronie wykonawców są Mariusz Godlewski, Katarzyna Oleś – Blacha, Ewa Vesin, Tomasz Kuk i Pablo Tolstoy. Koncertowi towarzyszyć będzie orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.
Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się w Krynicy-Zdroju od 1967 roku. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek, który chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora.
Urodzony w 1902 r. w Sosnowcu Jan Kiepura to jeden z najznakomitszych polskich tenorów i aktor. Występował na największych scenach operowych na świecie: Operze Wiedeńskiej, Lwowskiej, Berlińskiej, Paryskiej, La Scali w Mediolanie, Royal Albert Hall, a także nowojorskiej Metropolitan Opera. Zagrał w 39 filmach. Kiepura w latach trzydziestych wybudował w Krynicy najbardziej luksusowy wówczas w uzdrowisku hotel – willę Patrię.
Jan Kiepura zmarł nagle w 1966 r. w Harrison koło Nowego Yorku. Jego prochy zostały przywiezione do kraju i złożone w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.(PAP)
szb/ abe/