W sobotę mija dziesięć lat od śmierci dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej. Wydawnictwo Literackie wznawia wydawanie jej najlepszych książek w nowej szacie graficznej - w styczniu ukaże się „Córka czarownic”.
W kolejnych miesiącach mają być wydane: „Tam, gdzie spadają anioły”, „W krainie kota” oraz „Samotność bogów”.
„Planujemy zorganizować w Warszawie i Krakowie cykl spotkań poświęconych Dorocie Terakowskiej i chcemy, by jej twórczość zagościła na tegorocznych, markowych imprezach literackich” - powiedział PAP dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego Marcin Baniak.
Terakowska pisała dla dzieci i młodzieży, a jej książki są wciąż bardzo popularne.
„Mimo, że świat się zmienia, technologie idą do przodu, nastolatkowie borykają się w gruncie rzeczy z podobnymi problemami, jak ich rodzice, czyli ci, którzy w latach 80. czytali książki Terakowskiej. Potrzeba akceptacji i odnalezienia się w grupie rówieśników, przyjaźń, pierwsza miłość, to wszystko dotyczy także współczesnych młodych ludzi i o tym między innymi opowiadała Terakowska. Dlatego WL z przyjemnością wznawia jej książki, a każdy ich nakład schodzi z półek księgarskich. Dorota Terakowska wciąż jest jedną z najpopularniejszych polskich autorek powieści dla młodzieży” – mówił Baniak.
Przypomniał, że Terakowska była pisarką, która chętnie podróżowała po Polsce i spotykała się z czytelnikami, często w bardzo małych miejscowościach, jest pamiętana, a jej powieści są polecane przez rodziców dzieciom.
Dorota Terakowska urodziła się 30 sierpnia 1938 r. w Krakowie. Dyplom z socjologii obroniła w 1965 r.
W latach 1965-1968 była pracownikiem naukowym w Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami. W latach 1969-1981 i od roku 1991 pełniła funkcje redaktora i publicystki "Gazety Krakowskiej", przez wiele lat była też związana z "Przekrojem" (1976-1989) oraz "Zeszytami Prasoznawczymi" (1983-1989). Była współzałożycielem i współpracowniczką "Czasu Krakowskiego" (1990 r.), a także wiceprezesem Spółdzielni Dziennikarzy Przekrój (1995-1999). Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1971-1981), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989 r.) oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (od 1982 r.).
Od wydania „Gumy do żucia” (1986 r.) poświęciła się niemal wyłącznie literaturze. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści: „Córka czarownic” (1992), „Samotność bogów” (1998) i „Tam gdzie spadają anioły” (1999) oraz nagrody: Dziecięcy bestseller 1995 za książkę „Lustro Pana Grymsa”, Najlepsza Książka Wiosna’98 za „Samotność bogów”. W 1998 roku była nominowana do Paszportu Polityki. Napisała także: „Babci Brygidy szaloną podróż po Krakowie”, „Władcę Lewawu”, „W krainie kota”, „Poczwarkę”, „Ono”, „Być rodziną”, „Dobry adres to człowiek”.
Jak wspominali pracownicy WL miała swoją metodę pisania: nową książkę zaczynała od napisania zakończenia oraz pierwszego zdania. Gdy to już było, stworzenie reszty nie stanowiło już problemu.
Zmarła 4 stycznia 2004 r. Była żoną znanego dokumentalisty Macieja Szumowskiego, a także matką reżyserki Małgorzaty Szumowskiej i dziennikarki Katarzyny T. Nowak, która w 2005 roku w Wydawnictwie Literackim opublikowała książkę „Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej”.(PAP)
wos/ mlu/