Akordeonista Michał Gajda oraz hiszpańscy muzycy: klarnecista José Andrés Fernández Camacho i saksofonista Xavier Larsson Paez to zwycięzcy rozstrzygniętego w poniedziałek w Katowicach VIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.
W tym roku obchodzona jest 100. rocznica urodzin tego pochodzącego z Dąbrowy Górniczej kompozytora - twórcy hymnu olimpijskiego. Międzynarodowy konkurs jego imienia rozpoczął się 14 września w setną rocznicę jego urodzin właśnie w jego rodzinnym mieście.
Przesłuchania, w trzech specjalnościach: klarnet, saksofon i akordeon, odbywały się następnie w Akademii Muzycznej w Katowicach. Rywalizowali artyści z Ukrainy, Czech, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii i Polski, którzy nie ukończyli 29. roku życia. Oceniało ich międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Joachima Pichury z katowickiej Akademii Muzycznej. Zdobywcy pierwszych nagród otrzymają po 12 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę.
Przewodniczący jury akordeonista prof. Joachim Pichura ocenił, że poziom uczestników grających na tym instrumencie był bardzo wysoki. "Nie było słabych uczestników. O mojej ocenie często już więc decydowała pewna świadomość estradowa, doświadczenie" - powiedział.
Saksofonista prof. Andrzej Rzymkowski podkreślił swoją radość z tego, że saksofon cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. "Jakieś trzydzieści lat temu zaczynaliśmy z pozycji ludzi, którzy nieśmiało uczyli się obcowania ze współczesną literaturą saksofonową. Dziś nie tylko jesteśmy na bieżąco, ale mamy już w kraju muzyków z europejskiej czołówki" - powiedział.
Klarnecista prof. Mieczysław Stachura wyznał, że wysłuchał podczas konkursu wielu interpretacji "refleksyjnych, spójnych, inteligentnych, przemyślanych", co świadczy - jego zdaniem - o dojrzałości wykonawców. "Muszę podkreślić, że poziom był wysoki, w wielu przypadkach wręcz wirtuozowski" - zaznaczył.
Koncert laureatów odbędzie się we wtorek w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Zwycięzcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.
Organizatorami Konkursu są: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Michał Spisak (1914-1965) urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 r. dyplom z odznaczeniem.
Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu - jako najzdolniejszemu absolwentowi konserwatorium - stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu. Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego.
Wybuch wojny w 1939 r. zatrzymał Spisaka we Francji, która stała się jego drugą ojczyzną. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.
Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany - zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia.
W 1955 r. w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski Michał Spisak zdobył Grand Prix. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Z kolei w 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną.
Zmarł w Paryżu w 1965 r. (PAP)
lun/ dym/