Muzyka ze Wschodu, połączona z muzyką elektroniczną, jazzem i hip-hopem zabrzmi na koncercie Art Celebration: Easter Roots, który w niedzielę wieczorem zakończy 4. Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie.
Na scenie na Rynku pojawi się gruziński zespół Zumbaland, łączący tradycyjny śpiew z tego kraju z muzyką fusion, i podkarpacka formacja Tołhaje, która czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków, czy grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Artystom będzie towarzyszyć grupa Arso Ensemble złożona z muzyków Filharmonii Podkarpackiej i ukraińskiej formacji Wirtuozi Lwowa.
W finałowym koncercie zagra też grupa Tomek Nowak Nu Collective + Maria i Jadwiga Natason. Artyści zaprezentują muzykę bałkańską połączoną ze współczesnymi rytmami.
W programie koncertu znalazły się też elementy ethno jazzu i hip-hopu w wykonaniu łódzkiej wokalistki i raperki Lilu, lubelskiego Dj DBT oraz Eskaubei. Towarzyszyć im będzie zespół koncertowy w składzie: Jan Młynarski, Michał Grott, Damian Kurasz, Zbigniew Jakubek.
Jak wyjaśnili organizatorzy ideą koncertu jest ukazanie muzyki wschodu Europy, wschodu Polski oraz elementów folkloru w nowoczesnej, otwartej formule i połączenie wschodnich korzeni z muzyką improwizowaną i nowoczesną.Wielkim finałem koncertu będzie wykonanie utworu na bazie fragmentów „Orawy” Wojciecha Kilara, w nowej aranżacji i interpretacji.
„Tym utworem będziemy starali się spiąć jedną klamrą folklor, muzykę etniczną naszych gości ze Wschodu, elementy muzyki elektronicznej, jazzu i hip-hopu zbierając wszystkich uczestników na scenie, stanowiącej pomost pomiędzy pokoleniami, krajami, korzeniami a nowoczesnością” – poinformowali organizatorzy koncertu.
W programie ostatniego dnia Europejskiego Stadionu Kultury znajdą się jeszcze m.in. warsztaty fotograficzne ze znanym fotografem Krzysztofem Gierałtowskim, warsztaty taneczne Battle of South, warsztaty muzyki liturgicznej i folkowej, spotkanie poświęcone modzie młodzieżowej, koncert pieśni ze Wschodu, w którym zabrzmią pieśni narodowe różnych państw, utwory instrumentalne z krajów Partnerstwa Wschodniego.
Nie zabraknie też interaktywnych warsztatów dla dzieci, dzięki którym najmłodsi poznają tradycję i kulturę Wschodu.
Na ostatni dzień ESK przewidziano też kontynuację rozpoczętych wcześniej projektów, takich jak Plac sztuki, czyli różne działania związane ze sztuką współczesną w przestrzeni miejskiej, m.in. video, fotografia, instalacje przestrzenne, formy audio; czy video mapping połączony z eksploracją na żywo - każdy z uczestników może za pomocą dłoni odkrywać wirtualne pomieszczenia i poszukiwać motywów kultury i sztuki Wschodu.
Jak poinformowała PAP Justyna Sokołowska z Urzędu Miasta Rzeszowa, organizatora ESK, w tegorocznej odsłonie Stadionu zaplanowano prawie 60 różnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych z udziałem łącznie 430 artystów z kilkunastu krajów świata: Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Słowacji, Izraela i Indii.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
ESK w latach 2011-12 był realizowany w Rzeszowie w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. W tym roku ESK jest, po raz drugi, częścią większego projektu Wschód Kultury, obejmującego trzy miasta - Rzeszów, Lublin i Białystok. W każdym z tych miast przewidziano odrębne imprezy: w czerwcu w Rzeszowie - Europejski Stadion Kultury, w lipcu w Lublinie wydarzenie Inne Brzmienia Art & Music Festival, w sierpniu - Inny Wymiar w Białymstoku.
Hasło przewodnie projektu to "Wschód Kultury gra dla Ukrainy". Jak zapewniają organizatorzy różne inicjatywy, jakie znalazły się w programie Wschodu Kultury są symbolem poparcia dla jedności Ukrainy i jej dążeń do demokracji.
Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa, Urząd Miasta Białegostoku i Urząd Miasta Lublin.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/ mlu/