Ponad 60 księgarni weźmie udział w tegorocznych Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża”, które odbędą się w środę i czwartek. Czytelnicy, mimo że akcja trwa od kilkunastu lat, wciąż są pozytywnie zaskoczeni rabatem i prezentem w postaci czerwonej róży - mówią księgarze.
W ramach dni książki zainteresowani mogą kupić publikacje z co najmniej 10-procentowym rabatem. Przy zakupie otrzymają różę. Akcja, organizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i małopolski urząd marszałkowski, ma popularyzować czytelnictwo.
Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" są wzorowane na katalońskim święcie przypadającym w dniu św. Jerzego (23 kwietnia) - patrona tej krainy. Hiszpanie obdarowują się wówczas książkami i kwiatami. W Małopolsce święto jest celebrowane od 2002 r. Jednak nawet duża krakowska Księgarnia Hiszpańska Elite nie obserwuje w tym czasie diametralnie różniącej się frekwencji potencjalnych klientów.
Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" są wzorowane na katalońskim święcie przypadającym w dniu św. Jerzego (23 kwietnia) - patrona tej krainy. Hiszpanie obdarowują się wówczas książkami i kwiatami. W Małopolsce święto jest celebrowane od 2002 r.
„Z pewnością wszyscy Hiszpanie, a zwłaszcza Katalończycy, odwiedzający nas w tych dniach, są pozytywnie zaskoczeni. Cieszy ich sam fakt istnienia księgarni hiszpańskiej w Krakowie. A gdy jeszcze trafiają do niej w czasie dobrze im znanej akcji +Książka i Róża+ - ich zaskoczenie i radość sięgają zenitu, czują się jak w ojczyźnie” - mówi pracownik księgarni Tomasz Bułat.
„Na pewno w czasie Małopolskich Dni Książki w księgarni jest milej. Niestety, chociaż o akcji informują plakaty, to czytelnicy sprawiają wrażenie jakby nie wiedzieli o niej. Nie przychodzą do nas dlatego, że akcja trwa, ale dlatego, że chcą kupić konkretną pozycję” - mówi Paweł Kubicz, właściciel księgarni Pan Tadeusz w Tarnowie. Jego zdaniem książka w dobie internetu jest deprecjonowana, a cena jest tylko wymówką, by książki nie kupić. „Obecnie księgarnie i wydawnictwa niemal nieustannie ogłaszają akcje rabatowe. Mimo wszystko klientów nie przybywa. Trzeba ze smutkiem powiedzieć, że dla wielu książka jest +passe+, jest niemodna” - uważa.
Zgadza się z nim Agnieszka Martyna, pracownik krakowskiego wydawnictwa i księgarni Skrzat. „Dawniej sprzedaż ogólnie była wyższa. Dzisiaj klient ma szeroki wybór, księgarnie nieustannie dają rabaty, ale sprzedaż nie wzrasta” - twierdzi.
Anna Arlet-Krzemień, właścicielka Księgarni Francuskiej Edukator w Krakowie, również nie obserwuje zwiększonego ruchu w księgarni. „Albo informacja o akcji nie dociera do potencjalnych odbiorców, albo nie mają oni czasu. Na pewno miło patrzeć na pozytywne zaskoczenie dziewczyn, które nas najczęściej odwiedzają, kiedy dostają róże” - mówi właścicielka. Dodaje też, że do akcji włączyła swoją księgarnię internetową. „Dzięki rozsyłanemu drogą elektroniczną newsletterowi udaje się nam zwrócić uwagę na +Książkę i Różę+. Dokonując zakupu przez internet czytelnicy nie otrzymują jednak symbolicznej, czerwonej róży. Zamiast kwiatu darujemy im dodatkowe 5 proc. rabatu. W księgarni stacjonarnej więc zniżka wynosi 10 proc. plus róża, a w internetowej - 15 proc., ale bez kwiatu” - wyjaśnia Anna Arlet-Krzemień.
Pewien wzrost sprzedaży książek w czasie „Książki i Róży” odnotowuje Oficyna Wydawnicza Impuls. W ubiegłym roku podczas akcji największym zainteresowaniem czytelników cieszyły się: śpiewnik „Co babcia i dziadek śpiewali kiedy byli mali”, pozycje dla pedagogów „Kwestionariusz badania mowy” i „Skarbiec nauczyciela terapeuty” oraz lektura dla studentów „Jak pisać pracę magisterską”. „W czasie akcji Oficyna Impuls zaprasza nie tylko do swojej księgarni, ale i do wydawnictwa, gdzie można poznać cały proces wydawniczy - od wpłynięcia propozycji wydania, po gotową, pachnącą nowością publikację” - zachęca przedstawiciel wydawnictwa Paweł Głowiak.
W ramach akcji „Książka i Róża” odbędą się również wydarzenia w małopolskich bibliotekach – m.in. gry i zabawy dla dzieci, kiermasz książek wycofanych, spotkania z pisarzami.
Lista placówek biorących udział w dniach książki znajduje się na stronie internetowej ksiazkairoza.pl. (PAP)
bko/ ls/