Niemiecki wirtuoz klawesynu i pianista Andreas Staier wystąpi w środę w gmachu warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert odbędzie się w ramach 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.
Największą sławę przyniosły Staierowi jego wykonania repertuaru barokowego i romantycznego, a także występy w niemieckiej grupie Musica Antiqua Koeln, z którą koncertował między 1983 a 1986 r. Działalność ensemble poświęcona była wykonywaniu muzyki dawnej, odnosząc się także do sposobu jej wykonywania; artyści włączyli się w nurt autentyzmu w wykonawstwie, starając się odtworzyć pierwotne warunki wykonywania tej muzyki.
Urodzony w 1955 r. muzyk kształcił się w nauce gry na klawesynie i fortepianie w Hanowerze i Amsterdamie. Po rozstaniu z Musica Antiqua Koeln, Staier występował jako solista, koncertując w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Występował z takimi orkiestrami jak m.in. Orchestre des Champs-Elysees, Concerto Koeln czy berlińską Akademie fuer alte Musik.
Poza działalnością solową, Staier tworzy trio - wraz ze skrzypkiem Danielem Sepecem, wiolonczelistą Roelem Dieltiensem; występował ponadto z takimi artystami jak Alexander Melnikov, Tobias Koch, Isabelle Faust, Anne Sophie von Otter czy Georg Nigl.
Jego nagrania były wielokrotnie nagradzane. Do najważniejszych z nich należą koncerty Carla Philippa Emanuela Bacha – syna Johanna Sebastiana – a także wybór XVII-wiecznej francuskiej i niemieckiej muzyki klawesynowej.
W środę muzyk, przy akompaniamencie Freiburger Barockorchester, wykona dla warszawskiej publiczności „Uwerturę B-dur” i „Conclusion B-dur”, pochodzące z „Musique de Table” Georga Philippa Telemanna, „Koncert d-moll na skrzypce, obój, smyczki i b. c.” Johanna Fascha oraz trzy kompozycje Johanna Sebastiana Bacha: Koncert klawesynowy f-moll, Koncert klawesynowy g-moll i Koncert fortepianowy A-dur.
Tego samego wieczoru, w sali kameralnej Filharmonii Narodowej, dla festiwalowej widowni zagra Apollon Musagete Quartett oraz norweski bandoneonista Per Arne Glorvigen. Bandoneon to rodzaj harmonii ręcznej, często mylony z akordeonem.
Muzycznym rozwojem norweskiego muzyka, podczas jego studiów w Paryżu, zajmował się argentyński mistrz bandoneonu - instrumentu pierwotnie służącego do wykonywania muzyki religijnej, współcześnie wykorzystywanego do grania tanga - Juan Jose Mosalini. Glorvigen wykonuje nie tylko tanga. Sięga także do repertuaru barokowego, po muzykę klezmerską, popularną i współczesną.
Festiwal „Chopin i jego Europa” odbywać się będzie do 29 sierpnia. Szczegóły programu imprezy dostępne są na stronie internetowej www.pl.chopin.nifc.pl
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu. (PAP)
pj/ gma/