W najbliższy wtorek rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, organizowanego pod hasłem Muzyka Naszych Czasów. Jest poświęcona twórczości przede wszystkim Karola Szymanowskiego. Koncert inaugurujące odbędą się w niemieckim Heringsdorfie i Świnoujściu.
Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w Trzęsaczu, Świnoujściu i Szczecinie. Przygraniczny Heringsdorf po raz pierwszy będzie gościł festiwalowy koncert.
„Szymanowski niewątpliwie jest to absolutnie najwybitniejszy nasz twórca XX w. i nie sposób było nie poświęcić mu kolejnej edycji festiwalu. Zasadą tego festiwalu jest, żeby podczas każdego dnia zaprezentować minimum jedno dzieło tego twórcy” – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu prof. Bohdan Boguszewski.
Na koncertach będzie można usłyszeć najważniejsze dzieła Szymanowskiego, takie jak „Stabat Mater” czy „Harnasie” – podkreślił prof. Boguszewski. „+Harnasie+ przybiorą bardzo wyszukaną formę, bo na dwa fortepiany w opracowaniu samej Grażyny Bacewicz. To niesamowita ciekawostka i gratka dla melomanów” – dodał.
Podczas festiwalu organizowany jest trzyletni cykl Muzyka Naszych Czasów - w roku 2012 program wypełniła przede wszystkim muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, w 2013 - Krzysztofa Pendereckiego, a w 2014 - utwory Wojciecha Kilara.
W tym roku festiwal będzie koncentrował się głównie na twórczości Karola Szymanowskiego, za rok - Witolda Lutosławskiego i za dwa lata - Andrzeja Panufnika.
Od wtorku słuchać będzie można utworów m.in. Karola Szymanowskiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i George'a Gershwina. Blisko sto utworów interpretować będzie ponad 300 wybitnych muzyków z Polski, Wielkiej Brytanii, Korei, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Wystąpią m.in. znane duety, kwartety, trzy chóry, a także blisko czterdziestu solistów – instrumentalistów i wokalistów.
Popularyzacja muzyki klasycznej i współczesnej jest głównym celem festiwalu. Organizatorzy kładą również nacisk na promocję polskich muzyków, stworzenie młodym twórcom warunków do międzynarodowej współpracy, a także łączenie muzyki z innymi sztukami.
8 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy o Szymanowskim, przygotowanej ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
14 sierpnia w Trzęsaczu zaplanowano Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpi m.in. koreański skrzypek Jae-hong Yim, a także Tomasz Szczęsny (wiolonczela), Sławomir Wilk (fortepian) i Jubilee Quartet (Wielka Brytania).
Organizatorem festiwalu Sacrum Non Profanum jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Imprezę wspierają m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego i marszałek województwa zachodniopomorskiego. (PAP)
res/ pz/