Koncert laureatki 3. nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Kate Liu, światowej sławy skrzypków: Michaela Barenboima i Juliana Rachlina, czy opera „Straszny dwór” to niektóre z propozycji, jakie złożą się na program 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Impreza odbędzie się w dniach 21-29 maja.
Jak mówiła w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Podkarpackiej i festiwalu Marta Wierzbieniec, w programie znajdzie się łącznie 10 wydarzeń artystycznych. Będą lubiane przez publiczność dwa koncerty plenerowe w zamkowym parku, przewidziano też dwa tzw. wydarzenia nocne, w tym spektakl teatralny. Będą też koncerty oferujące tzw. lżejszą muzykę.
„To niezwykłe święto, wielkie przedsięwzięcie muzyczne, które znane jest nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Będziemy słuchać głównie muzyki kameralnej, ale podobnie jak w latach ubiegłych, festiwal rozpocznie wielki koncert plenerowy. Wystąpią artyści znani i lubiani, ale także tacy, którzy pojawią się na scenie festiwalowej po raz pierwszy” – wyjawiła Wierzbieniec.
Według organizatorów największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie recital fortepianowy laureatki 3. miejsca XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Kate Liu. W koncercie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich zaprezentuje ona m.in. swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina.
„Mam nadzieję, że mój występ będzie bardzo inspirujący i pełen emocji dla wszystkich słuchaczy” – mówiła Liu na nagraniu filmowym, który zaprezentowano dziennikarzom.
Zdaniem krytyka muzycznego i muzykologa Jana Popisa, który poprowadzi koncert Kate Liu „to będzie piękny recital, spotkanie z gwiazdą, która narodziła się w październiku ub. roku i wtedy też odsłoniła nowe, jakże ciekawe horyzonty interpretacji muzyki Chopina”.
Zgodnie z tradycją festiwal rozpocznie koncert plenerowy – w parku otaczającym łańcucki zamek wystawiona zostanie opera Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. Drugi z przewidzianych koncertów plenerowych uświetni występ polskiej wokalistki jazzowej Anny Marii Jopek. Artystka wraz z zespołem Kroke i Elbląską Orkiestrą Kameralną przedstawi kompozycje z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Organizatorzy spodziewają się, że w każdym z koncertów plenerowych – wzorem lat ubiegłych - weźmie udział ponad 3 tys. melomanów. Natomiast wszystkich wydarzeń festiwalowych wysłucha łącznie około 10 tys. obiorców.
W programie festiwalu znajdzie się jeszcze występ wiolonczelistki Karoliny Jaroszewskiej-Rajewskiej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, pod batutą Agnieszki Duczmal, czy koncert światowej sławy skrzypka Julina Rachlina z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, który poprowadzi Wojciech Rajski.
Wśród gwiazd majowego spotkania z muzyką znajdzie się jeszcze inny wybitny skrzypek Michael Barenboim, który na zakończenie muzycznego festiwalu wykona wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case Scaglionego kompozycje Johannesa Brahmsa i Claude’a Debussy’ego.
Przed festiwalową publicznością wystąpią też znani polscy aktorzy: Stanisława Celińska z towarzyszeniem muzyków z Polski i Ukrainy zaprezentuje kompozycje ze swojej najnowszej płyty „Atramentowa”; natomiast miłośnicy sztuki teatralnej będą mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „Podwójne solo” w wykonaniu Jana Peszka.
W programie każdego festiwalu przewidziany jest także koncert muzyki tzw. lżejszej. W tym roku będzie to - obok koncertu Anny Marii Jopek - muzyka ludowa wielu narodów i utwory klasyczne w rozrywkowych aranżacjach, które wykona pochodzący ze Słowacji zespół Janoska Ensamble.
W czasie trwania tegorocznego festiwalu przypadnie święto Bożego Ciała. Wierzbieniec poinformowała, że na ten dzień nie zaplanowano koncertu muzycznego, ale mszę świętą w łańcuckiej farze, którą zostanie uczczona pamięć niedawno zmarłego Bogusława Kaczyńskiego, wieloletniego dyrektora łańcuckiego festiwalu. „55. edycja to mały jubileusz. Czas więc na wspomnienia i pamięć o tych, którzy tę tradycję zaczęli i rozwijali” – zauważyła dyrektorka imprezy.
Większość koncertów odbywać się będzie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Filharmonii Podkarpackiej i w zamkowym parku. Koszt tegorocznego festiwalu oszacowano na ponad milion zł.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ agz/