Złotnik Jacek Gawlak, kowal Wiesław Konieczny i zegarmistrz Franciszek Wiegand są wśród osób, którym minister kultury przyznała tytuł honorowy "Mistrza Rzemiosł Artystycznych". Perfekcyjny kunszt i wiedza przekazywana innym - powiedziała o wyróżnionych Małgorzata Omilanowska.
Nadawanie tytułu "Mistrza Rzemiosł Artystycznych" to forma wyróżniania rzemieślników artystów, kontynuujących tradycyjne techniki rękodzielnicze i prezentujących najwyższe w tej dziedzinie umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
W środę w Warszawie uhonorowanych zostało 11 osób, reprezentujących różne specjalności.
Minister Omilanowska powiedziała PAP, że wśród nich są takie zawody, jak sztukator, "a więc osoby, które są odpowiedzialne za wykonywanie bardzo skomplikowanych prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych".
"Są złotnicy, których dziełem są zarówno nowe artystyczne wyroby jubilerskie, jak i działania reperacyjno-rekonstrukcyjne przy obiektach zabytkowych. Jest kowal, który zajmuje się kowalstwem artystycznym. Jest nawet płatnerz" - wymieniła szefowa resortu kultury.
Jak podkreśliła, "wartością jest nie tylko to, co wyróżnieni mistrzowie tworzą, co stanowi przyrost dziedzictwa materialnego".
"Również to, co oni w sobie niosą - umiejętności, kompetencje, które stanowią bardzo ważny zasób polskiego dziedzictwa kulturowego i są szalenie istotnym nośnikiem tradycji, łączą nasze czasy z przeszłością historyczną" - zaznaczyła prof. Omilanowska.
"Oni niosą w sobie wiedzę. Nie tylko opanowali w sposób perfekcyjny kunszt swojego zawodu, ale także potrafią przekazać go następnym pokoleniom" - mówiła minister o "Mistrzach Rzemiosł Artystycznych". Jak zaznaczyła, niektóre z tych zawodów wykonuje się na tak wysokim poziomie praktycznie tylko w Polsce.
Na liście uhonorowanych tytułem znaleźli się: złotnik, jubiler Jacek Gawlak; płatnerz Marek Hendzlik; sztukator Mieczysław Janicki; kowal Wiesław Konieczny; złotnik, jubiler Małgorzata Kupiec; introligatorzy Urszula Kurtiak i Edward Ley; złotnik, jubiler Waldemar Sawa; konserwator zabytków Rajner Smolorz; złotnik, jubiler Leszek Jerzy Sobiech; zegarmistrz Franciszek Wiegand.
Celem honorowania "Mistrzów Rzemiosł Artystycznych" jest m.in. popularyzacja i ochrona zanikających dziedzin rzemiosła artystycznego oraz zachęcanie rzemieślników do podnoszenia swoich kwalifikacji artystycznych - przypomina resort kultury.
Tytuły przyznawane są mistrzom posiadającym wieloletnie doświadczenie zawodowe, nagradzanym na krajowych i światowych wystawach rzemiosła, nauczycielom przekazującym swą unikalną wiedzę następnym pokoleniom.
Tytuły "Mistrza Rzemiosł Artystycznych" nadane zostały po raz drugi. Pierwsza edycja nadawania tytułu odbyła się w 2013 r.(PAP)
jp/ par/