Premierę "Rycerskości wieśniaczej" (Cavalleria Rusticana) Pietra Mascagniego i "Pajaców" (Pagliacci) Ruggiera Leoncavalla zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura, reżyserami są Leszek Mądzik i Krzysztof Cicheński.
"Rycerskość wieśniacza" to opera w jednym akcie na podstawie opowiadania Giovanniego Vergi. Autorami libretta są Giovanni Targioni-Tozzetti i Guido Menasci. Reżyserem jest Leszek Mądzik. On też jest autorem scenografii, reżyserem świateł i autorem plakatu. Reżyserem "Pajaców", opery w dwóch aktach z prologiem, jest Krzysztof Cicheński.
Zaprezentowana po raz pierwszy w 1890 roku "Rycerskość wieśniacza" uważana jest za pierwszą klasyczną operę werystyczną. Dwuaktówka Leoncavalla powstała w odpowiedzi na sukces, jaki odniosła opera Mascagniego. Opery przyniosły swoim twórcom światową sławę, której nie dorównało żadne ich późniejsze dzieło. Obie opowieści o zazdrości, zdradzie i zemście zwyczajowo prezentowane są łącznie.
Dla Leszka Mądzika „Rycerskość wieśniacza będzie pierwszym utworem, który jako reżyser wystawi na deskach operowych. Mądzik, który od 45 lat zajmuje się tworzeniem teatru, żałuje, że z operą nie związał się wcześniej.
„Opera daje mi energię, rozmach, kosmiczność, w której mogę się szerzej odnaleźć, zachowując jednocześnie wartości ważne dla mnie w teatrze. Fascynuje mnie swoisty dialog, partnerska relacja obrazu stworzonego na scenie – scenografii, światła, z głosem – solistami (...) Muzyka zawsze była ważnym komponentem moich spektakli, ale obcowanie z nią wykonywaną na żywo przez orkiestrę, chór i solistów to niesamowite przeżycie" – powiedział.
Według reżysera drugiej z oper, Krzysztofa Cicheńskiego, „Pajace” to dzieło uniwersalne i ponadczasowe, które może dotykać problemów wszystkich współczesnych artystów.
„Grupa Pajaców zderzona jest z odbiorcami, mieszczańską publicznością, którą tworzy operowy chór. Trupą aktorów kieruje dylemat, czy muszą pokazywać tylko to, co publiczność chce zobaczyć. Ta sytuacja wydała mi się bardzo bliska i interesująca. Nie ukrywam, że istotną ramą dla tej realizacji są również moje doświadczenia jako reżysera teatru niezależnego – powiedział. Na scenie wystąpią m.in. George Oniani, Wojciech Sokolnicki, Barbara Kubiak, Helena Zubanovich, Roma Jakubowska-Handke, Magdalena Nowacka i Martyna Cymerman.
„Rola solistów w tych operach jest tak duża, że gdyby miała powstać mniej udana inscenizacja ze świetnymi solistami lub znakomita inscenizacja ze słabszymi śpiewakami, to zdecydowałbym się na tę pierwszą opcję. Na szczęście, w tym przypadku nie mam takiego dylematu“ – powiedział Gabriel Chmura. Opery pokazane zostaną w oryginalnych włoskich wersjach językowych. (PAP)
rpo/ abr/