Stare fotografie, druki, ulotki, części podziemnej prasy drukarskiej, cenne przedmioty będące świadkami historii trafiły do zbiorów Muzeum Historii Polski. 14 maja br. w Noc Muzeów zainaugurowano społeczną zbiórkę pamiątek, które trafią do kolekcji Muzeum. Ogólnopolskiej akcji patronował prezydent RP Andrzej Duda.
Pamiątki przekazywano w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, oraz w Warszawie. Do stołecznej Kordegardy, gdzie odbywała się zbiórka przychodzili politycy, artyści, przedstawiciele różnych instytucji a przede wszystkim osoby prywatne. Wielu z odwiedzających deklarowało przekazanie pamiątek w terminie późniejszym.
Jednym z pierwszych darczyńców był minister kultury, wicepremier Piotr Gliński, który podarował swoją, jeszcze ręcznie wykonaną, legitymację „Solidarności” z początków istnienia Związku. – „To była wielka duma nosić coś takiego” – podkreślił, mówiąc o legitymacji, minister kultury.
Instytut Pamięci Narodowej przekazał MHP powielacz wykorzystywany w latach 80. przez działaczy antykomunistycznej opozycji, a zarekwirowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Muzeum wzbogaciło się o dar córki Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, Agnieszki Romaszewskiej – drewnianą szafkę pod lustro, wyprodukowaną w XIX wieku. Mebel posiada skrytkę zbudowaną w marcu 1940 r., którą rodzina Romaszewskich wykorzystywała w trakcie okupacji oraz podczas działalności opozycyjnej w PRL.
Od wicepremiera Mateusza Morawieckiego Muzeum otrzymało matrycę do sitodruku z tekstem Roty Solidarności Walczącej – część drukarskiego urządzenia, dzięki któremu powstały tysiące egzemplarzy podziemnej, dolnośląskiej prasy w latach 80.
Wdowa po Sekretarzu Generalnym ROPWiM Andrzeju Przewoźniku wręczyła organizatorom zbiórki tablicę z godłem państwowym z okresu II RP, a znany choćby z serialu „Czas honoru” Antoni Pawlicki przekazał oryginalny plakat do legendarnego spektaklu „Dziady” Kazimierza Dejmka z 1968 roku. W tym przedstawieniu grała Barbara Rachwalska, babcia młodego aktora.
Osoby odwiedzające Kordegardę w ostatnią sobotę zwróciły uwagę na eksponowany w gablocie oryginał tekstu „Warszawianki” Casimira François Delavigne'a. W ten sposób dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, do której zabytek należy, zapowiedział, że niektóre obiekty BN trafią niedługo do Muzeum Historii Polski. Przekazanie pamiątek związanych z ustrojową transformacją zapowiedział współautor ustrojowych przemian w 1990 roku Leszek Balcerowicz.
We Wrocławiu prof. Olgierd Czerner, znany architekt odbudowujący miasto po II wojnie, przyniósł pamiątki (odznaczenia, legitymacje) po swym ojcu, powstańcu śląskim. Osoby prywatne, często ze wzruszeniem, przekazywały fotografie i dokumenty dotyczące dramatycznych losów ich rodziców czy dziadków związanych np. z pobytem w obozach niemieckich. Jedna z mieszkanek z Mielca podarowała list z wierszem legionisty z 1915 roku adresowany do jej babki. Muzeum wzbogaciło się o fotografie z różnych okresów Polski, sztandar NSZZ „Solidarność” Studia Miniatur Filmowych, ulotki z obchodów 3-majowych z okresu II RP i pamiątki z nieodległej PRL jak np. kartki na mięso oraz dziesiątki druków bezdebitowych.
Kilkadziesiąt osób zadeklarowało przekazanie kolejnych darów na rzecz MHP. W najbliższą sobotę zbiórka odbędzie się jeszcze w Gdańsku (Narodowe Muzeum Morskie) i Poznaniu (Biblioteka Raczyńskich). Potem pamiątki można bezpośrednio przekazywać do siedziby w Warszawie.
Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.
Prosimy kontaktować się z MHP pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl.
Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.
Akcji towarzyszy okolicznościowa „Jednodniówka” oraz spot informacyjny.
Partnerzy: Międzynarodowe Centrum Kultury, Narodowe Centrum Kultury/Galeria Kordegarda, Zakład Narodowy im. Ossolińskich/Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Śląskie, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Muzeum Morskie, Biblioteka Raczyńskich.
Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa.
Źródło: MHP