Polski operator Sławomir Idziak został przewodniczącym jury konkursu głównego "Wytyczanie Drogi" podczas 8. Festiwalu Off Camera, który odbędzie w dniach 1 - 10 maja w Krakowie. W konkursie pokazanych zostanie 10 filmów z całego świata.
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka festiwalu Alicja Myśliwiec, międzynarodowe jury pod przewodnictwem Idziaka wybierze najlepszy pełnometrażowy film, który wyróżniony zostanie Krakowską Nagrodą Filmową i 100 tys. dolarów. Konkurs „Wytyczanie Drogi” adresowany jest do reżyserów stawiających początkowe kroki w kinematografii. Mogą oni zgłaszać swój pierwszy bądź drugi pełnometrażowy film.
Zasadą festiwalu jest, że przewodniczącym konkursu głównego zostaje Polak. W poprzednich latach funkcję tę pełnili Jerzy Stuhr, Lech Majewski, Andrzej Żuławski, Jerzy Skolimowski i Zbigniew Preisner.
Sławomir Idziak jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. W Hollywood robił zdjęcia do takich produkcji, jak m.in. "Król Artur" (2004) czy "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2007). Amerykańska Akademia filmowa wyróżniła go nominacją do Oskara za film "Helikopter w ogniu".
8. edycja festiwalu Off Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 1 - 10 maja. Na jej program złożą się cykle poświęcone najciekawszym produkcjom z całego świata - od Korei Południowej przez Danię, Francję, Niemcy po Stany Zjednoczone. Pokazane zostaną filmy, które święciły triumfy na światowych festiwalach kina niezależnego, m.in. Sundance w USA oraz w Berlinie i Rotterdamie.
Podczas imprezy zostaną przyznane nagrody także w m.in. konkursie przeznaczonym dla rodzimych produkcji. Nagroda Polski Noble Filmowy wynosi 100 tys. zł.
Na Off Camera złożą się różnorodne sekcje tematyczne. Filmy, które znalazły się w centrum zainteresowania krytyków i publiczności największych festiwali świata zostaną pokazane w sekcji „Odkrycia: Best of Fests. Będzie ona miała dwie odsłony - klasyczną, obejmującą tytuły, które będą pokazywane w Krakowie premierowo i wybór spośród festiwalowych hitów, które można było już obejrzeć w naszym kraju.
W sekcji „Nadrabianie zaległości” zaprezentowane zostaną uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Sekcja „Screening Fashion - Moda na ekranie” skupi się na filmach poświęconych kulisom świata mody, a sekcja „Głośne obrazy” przybliży jedne z najbardziej oryginalnych obrazów o tematyce muzycznej ostatnich lat. Dotychczas nie doczekały się one dystrybucji w Polsce.
Podczas Off Camera pokazane będą filmy, które podejmują problematykę starzenia się i wkraczania w kolejne etapy życia w sposób niekonwencjonalny. Zgromadzone zostaną one w sekcji „Wiekowo (nie)adekwatni”.
Ważną częścią festiwalu jest Off Camera Pro Industry - program wydarzeń branżowych skierowany do profesjonalistów. W kameralnym gronie pod okiem profesjonalistów z całego świata polska branża będzie pracować nad autorskimi projektami. (PAP)
rgr/ pz/