W Rzymie trwa od wtorku 13. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Organizowany co roku przegląd najciekawszych wydarzeń w literaturze i sztuce jest tym razem poświęcony Wrocławiowi, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Festiwal zainaugurował polsko-fiński koncert w siedzibie organizatora przeglądu, czyli w Instytucie Polskim nad Tybrem. Wystąpili urodzona we Wrocławiu polska śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel oraz pianista z Finlandii Joonas Ahonen, którzy przedstawili utwory kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Luciano Berio i Andrzeja Czajkowskiego.
W środę w rzymskim Domu Literatury odbędzie się wieczór poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza, zmarłego w zeszłym roku. Przypomina się, że przed kilkoma laty we Włoszech, gdzie poeta i dramaturg często bywał, ukazało się po raz pierwszy tłumaczenie jego opowiadania z 1969 roku "Śmierć w starych dekoracjach", dedykowane Rzymowi. Różewicza i jego wizyty w Rzymie wspominać będą poloniści i krytycy Luigi Marinelli i Robert Cieślak. Wyświetlony zostanie film „Poeta Emeritus” Andrzeja Sapiji o Różewiczu.
Na sobotę zapowiedziano koncertu duetu jazzowego Skalpel, który tworzą Marcin Cichy i Igor Pudło.
W poniedziałek, 15 czerwca, uczczone zostanie 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Z tej okazji odbędzie się we włoskiej stolicy prezentacja II tomu wydanych we Włoszech tekstów Jerzego Grotowskiego z lat 1965-1969.
O powszechnie znanym we Włoszech artyście, który do śmierci w 1999 roku przez kilkanaście lat mieszkał i pracował w toskańskiej miejscowości Pontedera, mówić będą znawcy jego twórczości teatralnej: Mario Biagini, Dariusz Kosiński, Renata M. Molinari i Carla Pollastrelli.
Otwarta zostanie też wystawa zdjęć autorstwa znanego fotografa teatru Maurizio Buscarino. Prezentują one sceny ze spektaklu Grotowskiego „Apocalypsis cum figuris”. Wieczór Grotowskiego zakończy projekcja amerykańskiego filmu z 1968 roku, będącego rejestracją spektaklu „Akropolis” w jego reżyserii.
W rzymskim Teatro India wystąpi wrocławski teatr ZAR ze spektaklem “Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie”, którego punktem wyjścia są refleksje filozoficzne Alberta Camusa.
W jednej z najpiękniejszych rzymskich bazylik, zbudowanej w VI wieku świątyni Santa Maria in Cosmedin, przy której znajdują się słynne Usta Prawdy, artyści teatru ZAR wystąpią 18 czerwca z koncertem liturgicznych pieśni ormiańskich. Dwa dni później teatr ten wystawi sztukę “Armine”, której tematem jest rzeź Ormian przed stu laty.
Festiwal Corso Polonia zakończy 22 czerwca jazzowy koncert w znanym klubie Casa del Jazz, gdzie wystąpią skrzypek Adam Bałdych i pianista Paweł Kaczmarczyk.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/