Światłoryt, umożliwiający obejrzenie przez osoby niewidome i niedowidzące zdjęcia, obrazu lub grafiki, pokaże w środę Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Przedstawia on premiera Tadeusza Mazowieckiego po zaprzysiężeniu jego rządu w Sejmie w 1989 r.
"Będzie to pierwszy światłoryt w zbiorach gdańskich muzeów. Chcemy dostosowywać naszą wystawę do potrzeb osób niedowidzących i niepełnosprawnych. Praktycznie, każda placówka muzealna stara się, aby jej ekspozycja była dostępna do jak najszerszego grona odbiorców, także tych, którzy mają kłopoty zdrowotne i są poszkodowani przez los" - powiedział we wtorek PAP Adam Cherek z Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS.
Obecnie ECS udostępnia dwa audioprzewodniki ze specjalnymi ścieżkami zwiedzania dla osób słabowidzących i w języku migowym. W placówce są też dostępne wózki inwalidzkie.
Pierwszy światłoryt w ECS przedstawiać będzie, znajdujące się na wystawie znane zdjęcie Chrisa Niedenthala, który uchwycił premiera Tadeusza Mazowieckiego wznoszącego rękę w geście zwycięstwa po powołaniu 12 września 1989 r. przez Sejm pierwszego niekomunistycznego rządu.
"Ten rozpoznawalny na całym świecie znak jest symbolicznym podsumowaniem zwycięstwa, które Solidarność wywalczyła w 1989 r." - zaznaczył Cherek.
Jest przekonany, że nowy eksponat będzie atrakcyjny nie tylko dla osób niewidomych. "Odczucia wizualne będą także dla osób widzących, które mając przed sobą światłoryt i obok oryginalne zdjęcie mogą porównać te obrazy i niejako wczuć się w rolę osoby niedowidzącej. Obcowanie z takim światłorytem będzie wielkim przeżyciem zarówno dla osób niedowidzących, jak i sprawnych wzrokowo" - zapewnił.
"Jest to z naszej strony pewien eksperyment, który, miejmy nadzieję, że się powiedzie. Chcielibyśmy w przyszłości w każdej sali wystawienniczej ECS zaprezentować po jednym światłorycie" - nadmienił Cherek.
Jak poinformowało biura prasowe ECS, światłoryt przygotowywany został w oparciu o metodę głębia wielowarstwowego dotyku Mt3D, która została opracowana przez Fundację Menedżerowie Jutra MOFFIN w Krakowie.
"Osoba niewidząca dostaje przybliżenie zdjęcia lub obrazu zbudowane na warstwach, co daje wrażenie związane z głębią i perspektywą. Warstwę emocjonalną i wyobraźnię pobudza dodatkowo opis dzieła przygotowany zgodnie z zasadami opisu sztuk wizualnych, ale także zgodnie z percepcją osób z niepełnosprawnością wzroku" - wyjaśnił w komunikacie prasowym, fundator światłorytu dla ECS i prezes zarządu MOFFIN, Ireneusz Białek.
Dodał, że nie jest to oczywiście "doświadczenie tożsame ze wzrokowym odbiorem dzieła i brak wzroku jest tego oczywistą przyczyną, tym niemniej wrażenia są w przypadku światłorytu zupełnie wyjątkowe i wcześniej niemożliwe do doświadczenia".
Okazją do prezentacji światłorytu w ECS jest obchodzony 3 grudnia Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Europejskie Centrum Solidarności otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 r. w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Placówka powstała w sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców, za historyczną bramą nr Stoczni Gdańskiej.
Centralną częścią ECS jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.
W obiekcie znajdują się też m.in. sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, biblioteka, archiwum i mediateka. W ECS mieści się również biuro byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy.
Budowa ECS trwała od jesieni 2010 r. Koszt budowy budynku wyniósł 231 mln zł, z czego 107 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodziła z budżetu Gdańska. (PAP)
rop/ pz/