20 wydarzeń literackich związanych z Polską oczekiwanych jest w najbliższych dniach w Kijowie przy okazji otwartego w środę po raz piąty „Książkowego Arsenału”, jednych z największych targów książki na Ukrainie.
Zaprezentowane zostaną ukraińskie wydania książek Jacka Dehnela, Janusza Leona Wiśniewskiego, Lidii Ostałowskiej, Stanisława Łubieńskiego i Anety Kamińskiej oraz odbędzie się wystawa artbooków z kolekcji Tomasza Wilmańskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Współorganizatorem sceny międzynarodowej „Książkowego Arsenału” jest Instytut Polski w Kijowie, który od lat działa na rzecz popularyzacji kultury polskiej na Ukrainie.
„Jednym ze stałych elementów naszej działalności jest tłumaczenie polskiej literatury na język ukraiński. Chcemy nie tylko promować naszych twórców, ale i pokazać poprzez literaturę, jak wygląda dziś nasz kraj. Mamy na Ukrainie bardzo dobrych tłumaczy z języka polskiego i mogę stwierdzić, że zainteresowanie polską literaturą wzrasta” – powiedziała PAP dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Figel.
Z inicjatywy Instytutu po raz pierwszy podczas targów książki w Kijowie pojawiła się tzw. Kawiarnia Europejska, w której odbędzie się ogółem około 40 prezentacji autorów z państw unijnych.
„Przyłączyły się do tego wszystkie zagraniczne instytuty kulturalne działające na Ukrainie; chcemy pokazać Ukraińcom, że Europa jest zjednoczona” – podkreśliła Figel.
Instytut Polski w Kijowie co dwa lata wręcza ukraińskim literatom prestiżową nagrodę im. Josepha Conrada, a twórcom działającym na polu sztuk wizualnych - nagrodę im. Kazimierza Malewicza.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ az/ mc/