Pianista Lang Lang, Izraelska Orkiestra Filharmoniczna czy Orkiestra Festiwalowa z Budapesztu to niektóre z gwiazd muzyki klasycznej, które wystąpią w Narodowym Forum Muzyki. Jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce zostanie otwarty we wrześniu we Wrocławiu.
W poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Narodowego Forum Muzyki (NFM) Andrzej Kosendiak przedstawił program wydarzeń artystycznych, które będą odbywać się przez najbliższych rok w NFM.
Działalność jednego z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce zainauguruje 4 września koncert, na którym wystąpią wrocławskie orkiestry - Orkiestra Symfoniczna NFM, NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna, Chór NFM oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. W programie tego koncertu dominować będzie muzyka polska, w tym dzieła Lutosławskiego, Szymanowskiego czy Pendereckiego.
We wrześniu melomanii będą mogli wysłuchać również m.in. koncertu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej, którą pokieruje Zubin Mehta, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. Koncert, na którym wykonana zostanie „IX Symfonia” Gustava Mahlera, odbędzie się w ramach 50. edycji festiwalu Wratislavia Cantans.
Działalność jednego z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce zainauguruje 4 września koncert, na którym wystąpią wrocławskie orkiestry - Orkiestra Symfoniczna NFM, NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna, Chór NFM oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. W programie tego koncertu dominować będzie muzyka polska, w tym dzieła Lutosławskiego, Szymanowskiego czy Pendereckiego.
W grudniu w nowej wrocławskiej sali koncertowej będzie można wysłuchać m.in. koncertu dzieł Krzyszta Pendereckiego. Dyrygent pokieruje NFM Leopoldinum - Orkiestrą Kameralną.
W 2016 r. (Wrocław wówczas będzie piastował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury) zaplanowano m.in. koncert waszyngtońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Wystąpi na nim światowej sławy chiński pianista Lang Lang. To wydarzenie zaplanowano na 18 lutego. Z kolei 18 marca melomanii będą mieli okazję wysłuchać dzieł Mahlera w wykonaniu Orkiestry Festiwalowej z Budapesztu, która zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach zespół wykonujących muzykę klasyczną.
W czerwcu 2016 r. w NFM ma wystąpić również orkiestra Wiener Philharmoniker, którą pokieruje Semyon Bychkov.
Kosendiak poinformował, że w NFM odbywać się będą również koncerty muzyki jazzowej oraz cykle muzyki świata. W listopadzie 2016, podczas kolejnej edycji festiwalu Jazztopad, w przestrzeniach NFM zagra trębacz jazzowy Wynton Marsalis.
NFM powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. Budowa obiektu ma kosztować ponad 350 mln zł. Niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych.
To flagowa inwestycja kulturalna stolicy Dolnego Śląska. Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.
W budynku zaplanowano salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach ma sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 48 tys. mkw.
W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.
Pierwotnie budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma zostawiła budynek w stanie otwartym surowym. Konieczne okazało się ogłoszenie nowego przetargu, który rozstrzygnięto dopiero pod koniec maja 2013 r. (PAP)
pdo/ pz/