Prawie pół tysiąca guzików z kolekcji łowickiego Muzeum Guzików pokazanych zostanie na stałej wystawie w Galerii Łowickiej, która otwarta zostanie 22 marca. Wśród eksponatów znajdą się guziki m.in. Wisławy Szymborskiej, gen. Władysława Sikorskiego, Stanisława Lema czy Sławomira Mrożka.
Ta oryginalna prywatna placówka muzealna powstała w lipcu 1997 r. z inicjatywy Jacka Rutkowskiego i jego córki Karoliny Wandy. Obiektem zainteresowań łowickiego muzeum są pochodzące z całego świata, wszelkiego typu guziki oraz pamięć o ich właścicielach.
W dziale guzików personalnych twórcy kolekcji gromadzą guziki należące do wybitnych, historycznych i współczesnych postaci świata kultury, nauki, polityki, sportu i innych dziedzin życia. Dotychczas wystawiennicza działalność muzeum skupiała się na realizacji okazjonalnych pokazów, wystaw czasowych i lekcji muzealnych. Dopiero teraz część zbiorów będzie prezentowanych na stałej wystawie w Galerii Łowickiej.
"Nadszedł czas, aby guziki przemówiły przypominając o ludziach i ważnych wydarzeniach. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko pół tysiąca eksponatów, ale to dopiero początek znacznie większego projektu, który realizujemy przy współpracy Marty Wróbel, właścicielki Galerii Łowickiej" - powiedział PAP Jacek Rutkowski.
"Nadszedł czas, aby guziki przemówiły przypominając o ludziach i ważnych wydarzeniach. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko pół tysiąca eksponatów, ale to dopiero początek znacznie większego projektu, który realizujemy przy współpracy Marty Wróbel, właścicielki Galerii Łowickiej" - powiedział PAP Jacek Rutkowski.
Stała prezentacja kolekcji umożliwi zwiedzającym dostęp do zbiorów muzeum przez sześć dni w tygodniu i będzie - zdaniem Rutkowskiego - kolejną atrakcją turystyczną Łowicza.
Na wystawie prezentowane będą pamiątki związane z wieloma znanymi osobistościami, ale także szereg guzików należących do osób o których pamięć wygasła. "Nie zabraknie muzealiów opowiadających też historię Łowicza. Przy okazji opowiemy o burzliwej historii guzików, o przewrotnej modzie, pokażemy urodę guzików oraz zwrócimy uwagę na dziedziny, w których zrobiły wyjątkowa karierę" - dodał Rutkowski.
Zwiedzający zobaczą guziki okryć m.in. Heleny Modrzejewskiej, Wisławy Szymborskiej, gen. Władysława Sikorskiego, Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, Anny German, Wojciecha Kilara, Szymona Kobylińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" czy Lecha Wałęsy.
Pokazane zostaną także guziki: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Tadeusza Różewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, gen. Władysława Andersa i jego małżonki, Jerzego Waldorffa czy Henryka Chmielewskiego czyli "Papcia Chmiela".
Muzeum Guzików w Łowiczu, obok znajdującego w podłowickich Maurzycach, pierwszego na świecie spawanego mostu drogowego, wzniesionego w latach 1928-29 wg projektu prof. Stefana Bryły, zaliczane jest do prestiżowej odznaki turystycznej "Polskie NAJ".
Inaugurację stałej wystawy guzików w Galerii Łowickiej zaplanowano na 22 marca.
Muzeum Guzików posiada kolekcję liczącą ponad 4,5 tys. eksponatów, której trzon stanowią guziki niezwykłych Polaków, ale nie tylko. Pojawia się coraz więcej guzików o znaczeniu światowym. Twórcy przykładają dużą wagę do dokumentacji, która potwierdza autentyczność eksponatów, pozyskiwanych wyłącznie w drodze darowizn i znalezisk.
Wśród najcenniejszych eksponatów w łowickiej kolekcji są guziki: bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego czy generałów Władysława Sikorskiego, Władysława Andersa i Tadeusza Kutrzeby.
Muzeum posiada guziki m.in. kardynała Józefa Glempa czy kolekcję polskich guzików prezydenckich. W zbiorach są także guziki m.in. Jana Karskiego, Jerzego Waldorffa, Gustawa Holoubka, Zbigniewa Religi, Adama Hanuszkiewicza, Marka Edelmana, Wojciecha Kilara czy Adama Michnika.
Muzeum posiada także wierną kopię jednego z najsławniejszych guzików w historii Polski - guzika bohaterskiego obrońcy Krakowa z czasów konfederacji barskiej, Marcina Oracewicza. Ten członek krakowskiego cechu pasamoników podczas oblężenia miasta przez Moskali 22 czerwca 1768 r., nabił broń dużym guzem oderwanym od własnego żupana i celnym strzałem śmiertelnie ranił rosyjskiego pułkownika. To na jakiś czas przyniosło wytchnienie obrońcom miasta.
Statutową siedzibą Muzeum jest XIX-wieczna waliza, niegdyś własność łowickiego kupca i dziadka twórcy placówki - Bolesława Modesta Majewskiego. Od dawna jest to już jednak tylko symbol, bo kolekcja tak się rozrosła, że nie mieści się już nawet w kilku walizkach.
Guziki znane były już starożytnym Grekom i Etruskom, którzy stosowali je do spinania tunik na ramionach. W czasach nowożytnych jako pierwsi do zapinania ubrań stosowali je Brytyjczycy. Guzik ma także swoje święto. Jego dzień obchodzony jest 12 grudnia, bowiem w handlu miarą guzików jest tuzin, czyli dwanaście sztuk, a wielokrotność tuzina to gros (12 x 12 czyli 144 sztuki). Patronem guzikarzy jest zaś św. Mikołaj z Mirry. (PAP)
szu/ ls/