Zachowane prace oraz dokumentacja z kilku wcześniejszych ekspozycji przygotowanych przez poznańską grupę Koło Klipsa będzie można od piątku oglądać na wystawie "Witalny realizm grupy Koło Klipsa" w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Organizator ekspozycji przypomniał, że poznańska grupa Koło Klipsa powstała w latach 80. ub. wieku i należała do najważniejszych niezależnych, radykalnych ruchów tamtej dekady. Założyli ją w 1983 roku młodzi absolwenci i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Działała do 1990 roku.
Zasada pracy w grupie polegała na dzieleniu się twórczymi inspiracjami, wspólnym wymyślaniu i realizacji wystaw, na których artyści przy użyciu tanich, dostępnych materiałów kreowali fantastyczne i egzotyczne przestrzenie.
Efektem ich działalności były wystawy traktowane, jako całościowe wspólne dzieła. Aby podkreślić ich grupowe autorstwo, artyści zrezygnowali z podpisywania prac. Koło Klipsa zaaranżowało sześć głównych wystaw (prezentowanych również później w zmodyfikowanych odsłonach).
"Nieskrępowana witalność, radość tworzenia i używania życia były najbardziej znamienną cechą aktywności grupy Koło Klipsa. Żywiołowość i afirmacja kontrastowały z marazmem dotkniętej głębokim kryzysem politycznym, ekonomicznym i społecznym codzienności lat 80. ub. wieku" - mówią kuratorzy wystawy.
Na wystawie "Witalny realizm grupy Koło Klipsa" zaprezentowane będą wszystkie zachowane dzieła oraz dokumentacja sześciu głównych wystaw. Jej organizatorzy zwracają uwagę, że z powodu m.in. nietrwałości materiałów, zachowała się niewielka część dzieł.
Ekspozycja, którą będzie można oglądać w Muzeum Sztuki ms1, czynna będzie do 1 marca 2015 roku. (PAP)
jaw/ dym/