Jak zmieniały się Kielce od XVIII wieku po czasy współczesne – odpowiedź na to pytanie można znaleźć oglądając otwartą w piątek wystawę „Wizerunek Miasta” w Muzeum Historii Kielc. Składają się na nią obrazy i fotografie z ostatnich trzech stuleci.
Zwiedzający ekspozycję swoją „podróż” po dawnych Kielcach rozpoczynają od najstarszego wizerunku miasta, tzw. weduty architektonicznej ks. Antoniego Brygierskiego z XVIII wieku. Przedstawia ona widok Kielc od strony południowo-zachodniej. Prawdopodobnie z okolic Karczówki. Współczesny odbiorca, znający Kielce bez problemu rozpozna na niej gmach Pałacu Biskupów Krakowskich, katedrę oraz kościół Św. Trójcy.
Zwiedzający ekspozycję swoją „podróż” po dawnych Kielcach rozpoczynają od najstarszego wizerunku miasta, tzw. weduty architektonicznej ks. Antoniego Brygierskiego z XVIII wieku. Przedstawia ona widok Kielc od strony południowo-zachodniej. Odbiorca, znający Kielce bez problemu rozpozna na niej gmach Pałacu Biskupów Krakowskich, katedrę oraz kościół Św. Trójcy.
„Zachowała się tylko ta jedna weduta w przeciwieństwie do innych polskich miast, które z tego okresu mają więcej podobnych obrazów. Kielce były wówczas małym miastem, prywatną własnością biskupów krakowskich. Były poza głównymi szlakami komunikacyjnym, nieco na uboczu” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Kielc dr Jan Główka. Zaznaczył, że jest to najstarszy i najcenniejszy wizerunek miasta. Jego wygląd ze wcześniejszych epok znany jest głównie z opisów, archiwaliów, relacji.
Z najstarszych zbiorów wrażenie robi najstarsza fotografia przedstawiająca pałac biskupi wykonana w okresie remontu w latach 60. XIX wieku. „To jedyny wizerunek tego obiektu z tamtego okresu” – zaznaczył dr Główka. Co ciekawe pokazuje ona hełmy wież zbieżne z obecnym wyglądem gmachu, tymczasem jak przypomina dyrektor muzeum, niedługo po wykonaniu tej fotografii zostały one na kilka dekad zdjęte, co widać na kolejnych obrazach i rycinach.
„Ta wystawa to taka wycieczka w przeszłość, pokazująca z jednej strony jak kiedyś wyglądały Kielce i jak te same miejsca wyglądają dzisiaj. Wiele obiektów zaprezentowanych na ekspozycji już zniknęło z krajobrazu” – powiedział dr Główka. Dodał, że na ekspozycji doskonale widać zmieniające się funkcje ulic i to jak Kielce zmieniały się przez lata wraz z postępem cywilizacji. „Układ przestrzenny jednak pozostał nienaruszony” – zauważył historyk.
Choć większość z zaprezentowanych rycin, zdjęć czy obrazów była już prezentowana na różnego rodzaju ekspozycjach czy w wydawnictwach, tym razem udało się zebrać je w jednym miejscu, na jednej wystawie. Rarytasem dla miłośników historii Kielc będą z pewnością wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu szkice Ferdynanda Chotomskiego prezentujące trzy widoki miasta z 1826 r. Dodatkowo zostały one zaprezentowane w powiększeniu na planszy.
Działającym na wyobraźnię eksponatem jest także makieta nieistniejącego już gmachu Leonarda, który znajdował się w miejscu gdzie dziś stoi Kieleckie Centrum Kultury. Ciekawym zabiegiem jest także umieszczenie zdjęć lotniczych miasta z okresu drugiej wojny światowej na podłodze sal wystawowych. Spoglądając na nie z góry można wyobrazić sobie jak Kielce widział fotograf obserwujący siatkę ulic, linii kolejowych i zarys zabudowy z pokładu samolotu. Całość uzupełniona jest licznymi, bardzo dokładnymi planami miasta oraz mapami z XIX i XX wieku.
Pomysłodawcą wystawy jest Krzysztof Myśliński, który pasjonuje się przeszłością Kielc i skrupulatnie zbierał informacje oraz eksponaty zaprezentowane na wystawie. Będzie można ją oglądać do kwietnia 2016 roku.
W rozmowie z PAP dr Główka zwrócił uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na taką wystawę jest bardzo duże. Cieszy aktywność kielczan m.in. na portalach społecznościowych, którzy dzielą się dawnymi fotografiami miasta. Pod niektórymi z nich pojawia się masa komentarzy, a wokół przeszłości wywiązują się często interesujące dyskusje. „To co się dzieje w internecie może być dopełnieniem tej wystawy, a może to wystawa dopełnia zbiory mieszkańców Kielc. Tym bardziej warto ją zobaczyć” – zachęcał.
Muzeum Historii Kielc zostało powołane do życia przez Radę Miasta Kielce. Od siedmiu lat funkcjonuje w kamienicy z połowy XIX w. , która w l. 1913-1943 była siedzibą Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. (PAP)
mjk/ pz/