Chrzcielnice, naczynia do święconej wody, białe szatki do chrztu oraz przepisy i formuły modlitw, które obowiązywały przed wiekami przy sprawowaniu tego sakramentu - można oglądać od wtorku na wystawie "Baptismalia" w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Wystawę w olsztyńskim zamku zorganizowano z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zgromadzono na niej 65 zabytków pochodzących ze zbiorów muzeum, kilkunastu parafii w regionie i biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum".
"Po raz pierwszy udało nam się zgromadzić w jednym miejscu tyle obiektów, które bezpośrednio lub pośrednio są związane z przekazywaniem sakramentu chrztu" - powiedziała PAP autorka scenariusza wystawy Małgorzata Okulicz.
Wśród eksponatów są chrzcielnice, misy chrzcielne, naczynia do przygotowywania święconej wody, świeczniki pod paschały, anioły chrzcielne, pamiątkowe medale oraz koszulki i sukienki do chrztu. Zabytki pochodzą nie tylko z kościołów katolickich, ale również ewangelickich i poewangelickich.
Ozdobą ekspozycji jest tzw. Biblia Leopolity, wydana w 1561 r. przez krakowską oficynę "Dziedzice Marka Szarffenberga" i uważana za pierwszy drukowany polski przekład całej biblii. "Jest to prawdopodobnie jedyny w polskich zbiorach egzemplarz z kolorowanymi ręcznie ilustracjami" - powiedziała autorka wystawy.
Księga jest zdobiona licznymi drzeworytami, których oryginały pochodziły z Biblii Lutra wydanej w 1534 r. w Wittenberdze. Zwiedzający olsztyńską wystawę mogą zobaczyć dwa z nich o tematyce chrzcielnej - "Chrzest Jezusa w Jordanie" i "Chrzest dworzanina etiopskiego".
Wśród prezentowanych starodruków są też agendy i rytuały wydane w XVI-XVIII w. przez biskupów warmińskich, czyli podręczniki do sprawowania kultu liturgicznego. Opisują one obowiązujące w tej diecezji obrzędy i ryty kościelne, w tym przepisy i formuły modlitw związane z chrztami.
Na wystawie są też zabytki archeologiczne pochodzące z X-XII w. i będące dowodem kontaktów Prusów ze światem chrześcijańskim: enkolpiony i krzyże relikwiarzowe, gotlandzkie okucia pochew mieczy z wyobrażeniem ukrzyżowania czy miecz z Nadrenii z inskrypcją "Amen".
Są również przedmioty z XIII-XIV w. świadczące o postępującej chrystianizacji plemion pruskich, w tym zapinki typu "Ave Maria". Niektóre z tych eksponatów pokazują współistnienie dawnych pogańskich wierzeń z nową religią - np. amulety z pazurami niedźwiedzi odnalezione w pruskich grobach chrześcijańskich.
Wystawę "Baptismalia" zorganizowało Muzeum Warmii i Mazur przy udziale Warmińskiej Kurii Metropolitalnej. W olsztyńskim zamku będzie ją można zwiedzać do końca września.(PAP)
mbo/ mow/